BANJALUKA, Drvoprerađivački sektor RS ostvario je u prošloj godini izvoz vrijedan 302 miliona maraka i za skoro četiri puta je veći od uvoza koji je lani iznosio 79 miliona KM, pokazuju podaci Privredne komore RS.
Sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik kaže da je drvoprerada jedan od rijetkih sektora u RS koji ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
– Vrijednost izvezenog namještaja iznosila je oko 123 miliona, dok je oko 189 miliona izvezeno proizvoda od drveta. Sigurno je da su ovo ohrabrujući pokazatelji s obzirom na to da RS nikada do sada nije izvezla više u ovoj oblasti. Izvoz je za 3,78 veći od uvoza – naglasio je Šinik.
On je istakao da su pozitivni trendovi nastavljeni i u prva dva mjeseca ove godine kada je došlo do porasta proizvodnje u odnosu na isti period prošle godine, ali je naglasio da će se pravi pokazatelji znati tek poslije prvog kvartala.
– U preradi drveta u prva dva mjeseca došlo je do rasta od 59,1 odsto u odnosu na isti period lani, dok proizvodnja namještaja bilježi blagi pad od 1,6 odsto – naglasio je Šinik.
On je istakao da su vidljivi pozitivni pomaci i u samim “Šumama RS” sa kojima su drvoprerađivači u protekloj godini imali mnogo problema.
– Na to je sigurno uticao i angažman Vlade RS – rekao je Šinik.
Većinski vlasnik firme “Drvoprodedž” Darko Partalo kaže da su oni posljednje tri godine imali konstantan rast proizvodnje i izvoza. On ističe da i pored toga situacija nije sjajna.
– Ako plasiramo na naše tržište proizvode, veliki problem je naplata. Mi izvozimo 85 odsto svojih proizvoda, a da bismo izvezli moramo da ispunimo mnoge uslove i da budemo konkurentni i sa cijenom – naglasio je Partalo.
Ova firma trenutno zapošljava 110 radnika, a Partalo ističe da planiraju da zaposle još sedam do deset radnika.
Direktor preduzeća “Nova drvna industrija Vrbas” Dragiša Kalinić kaže da su oni u prošloj godini povećali proizvodnju za 40 odsto i da značajnijih problema nemaju osim obezbjeđenja povoljnih uslova finansiranja proizvodnje.
– Trenutno primamo 50 radnika sa srednjom i pet sa visokom stručnom spremom – naglasio je Kalinić i dodao da je i saradnja sa “Šumama RS” poboljšana i da više nema nekih posebnih problema.
Vršilac dužnosti direktora “Šuma RS” Jakov Galić rekao je da se saradnja sa drvoprerađivačima u Srpskoj poboljšala.
– Ne postoje nikakvi problemi za drvoprerađivačima. Oni redovno dobijaju robu koja je predviđena ugovorom – rekao je Galić.
Plate
Lazo Šinik je istakao da su plate u ovom sektoru skromne, s obzirom na to da se radi o djelatnosti koja je radno intenzivna, a nisko akumulativna.
– Plate u prerađivačkoj industriji iznose oko 70 odsto od prosječne plate u RS – naglasio je Šinik. Glas Srpske