SARAJEVO, U BiH je u prva tri mjeseca ove godine robni izvoz veći za 12,1 odsto nego u istom periodu lani, a industrijska proizvodnja za pet odsto, navodi se u informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar-mart 2018. godine.
Zaposlenost je u januaru i februaru ove godine povećana je za više od tri odsto, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
U informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje, sa kojom je juče upoznat Savjet ministara BiH, navodi se da je u prva tri mjeseca 2018. godine na nivou BiH prikupljeno 3,5 milijarde KM javnih prihoda, što je za osam odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
U strukturi javnih prihoda sa oko 48 odsto učestvuju prihodi koje je naplatila Uprava za indirektno oporezivanje, a oko 52 odsto ukupnih prihoda čine prihodi u nadležnosti entitetskih poreskih uprava.
Savjet ministara BiH utvrdio je juče prijedlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje ugovora o izmjenama i dopunama Ugovora između BiH i Hrvatske o graničnim prelazima, čime se žele trajno riješiti otvorena pitanja u interesu građana i privrednika dvije zemlje.
Prijedlog osnova biće dostavljen Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika sporazuma iz BiH predložen je ministar bezbjednosti.
Savjet ministara utvrdio je prijedlog za zaključivanje memoranduma o razumijevanju u vezi sa sprovođenjem projekta “Unapređenje sistema bezbjednosti hrane u BiH u okviru razvojne saradnje između BiH i Češke”.
Riječ je o konkretnoj podršci uspostavljanju funkcionalnog sistema kontrole pesticida, đubriva i integralne zaštite bilja, te sistema službenog uzorkovanja za salmonelu, kao i pilot – sistema za kontrolu aditiva u hrani.
Na jučešnjoj sjednici Savjet ministara utvrdio je i uputiće Predsjedništvu BiH prijedlog osnova za pridruživanje BiH Globalnom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe.
BiH će se na ovaj način pridružiti državama članicama Globalnog foruma u borbi protiv poreskih utaja sprovođenjem međunarodno usaglašenih standarda o transparentnosti i razmjeni informacija u ovoj oblasti.
Istovremeno će se stvoriti uslovi za pristup programima tehničke pomoći Globalnog foruma. Za članstvo BiH u ovom forumu u 2018. godini biće obezbijeđeno 17,5 hiljada evra.
Na jučešnjoj sjednici utvrđen je prijedlog osnova za pokretanje pregovora za zaključivanje Sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Njemačke o prihvatanju projekata tehničke saradnje za 2016. godinu, vrijednih ukupno 7,5 miliona evra.
Tako će 4,5 miliona evra, po 2,25 miliona evra, biti usmjereno na podršku jačanju javnih institucija i energetsku efikasnost, a sa tri miliona evra, i to po 1,5 miliona evra, biće podržani projekti “Stručno obrazovanje” i “Program za lokalnu samoupravu i podsticanje privrede”.
Ovim se nastavljaju projekti započeti 2013. godine, koje je realizovalo Društvo za međunarodnu saradnju /GIZ/ u saradnji sa lokalnim zajednicama u BiH.
U Izvještaju koji je, na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa – Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, usvojio Savjet ministara BiH, a koji će biti dostavljen Evropskoj komisiji navodi se da nije utvrđeno prisustvo ispitivanih karantinskih štetnih organizama na krompiru koji je proizveden u BiH u 2017. godini.
Praktično to znači da BiH ispunjava fitosanitarne zahtjeve za nastavak izvoza u zemlje EU i za plasman na domaće tržište. BiH je jedna od malobrojnih zemalja izvan EU koja od polovine 2015. godine može sa EU trgovati merkantilnim krompirom, nakon što je priznata kao zemlja bez prisustva prstenaste truleži krompira.
Na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, Savjet ministara usvojio je informaciju o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve za period januar–mart 2018. godine.
Prema informaciji, od planiranih 2.269.000 KM sredstava tekuće rezerve u periodu januar – mart 2018. godine odobreno je ukupno 64.000 KM, od čega je 59.000 KM korišteno po osnovu pojedinačnih odluka članova Predsjedništva BiH, a 5.000 KM na osnovu pojedinačnih odluka predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
Savjet ministara BiH usvojio je izvještaj Ministarstva civilnih poslova BiH o realizaciji sredstava po osnovu tekućih grantova iz 2014, 2015, 2016. i 2017. godine za oblast kulture.
Prema izvještaju za oblast kulture u 2014. godini dodijeljena su grant sredstva od 1.350.000 KM za 86 subjekata, dok je grant “međunarodna kulturna saradnja” iznosio 270.000 KM, a 60 subjekata je koristilo sredstva.
Istovremeno je u 2015. godini za podršku institucijama kulture i projektima u ovoj oblasti izdvojeno ukupno 2.197.000 KM za 169 subjekata s kojima je zaključen ugovor.
Povećan je i grant za međunarodnu kulturnu saradnju koji je iznosio 390.000 KM za 82 subjekta. Povećanje izdvajanja grantova za kulturu nastavljeno je u 2016. godini kada je ukupni grant za sufinansiranje projekata institucija kulture u BiH iznosio 3.097.000 KM, koliko je izdvojeno za ovu oblast i u 2017. godini za 132 subjekta kulture u BiH.
Savjet ministara upoznat je sa informacijom Ministarstva inostranih poslova o predstojećem Samitu o zapadnom Balkanu u Londonu u okviru britanskog predsjedavanja berlinskim procesom na kojem će učestvovati delegacija Savjeta ministara BiH.
Samit će uz sastanak regionalnih premijera, koji će biti održan 10. jula, okupiti ministre inostranih poslova te ministre bezbjednosti i unutrašnjih poslova zapadnog Balkana na odvojenim sastancima 9. jula u Londonu, dok će 4. jula u Beču biti održan regionalni sastanak ministara ekonomije.
Na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, Savjet ministara je donio odluku o imenovanju Koordinacionog tijela za praćenje i koordinaciju aktivnosti organizovanja godišnjeg sastanka Odbora guvernera EBRD-a 2019. godine u Sarajevu u koji su imenovani predstavnici nadležnih ministarstava i tijela Savjeta ministara BiH.
Godišnji sastanak guvernera EBRD-a biće održan u Sarajevu od 7. do 9. maja 2019. godine. Ovaj sastanak, koji se prvi put održava u BiH, inicirao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, a uz guvernere EBRD-a iz cijelog svijeta okupiće i veliki broj poslovnih ljudi. Srna