SARAJEVO, Izvoz žive ribe iz BiH u Hrvatsku mogao bi krenuti za nekoliko dana, potvrđeno je u Uredu za veterinarstvo BiH.
Deblokada je omogućena nakon što su ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević i ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodoprivrede Hrvatske Petar Čobanković prekjuče na Jahorini postigli sporazum o nesmetanom prometu žive ribe između dvije zemlje. Hrvatska je krajem marta ove godine zabranila uvoz žive ribe iz BiH, a naša zemlja je uvela kontramjeru Hrvatskoj u maju.
“Zaključili smo da ne postoje razlozi ni za jednu ni za drugu stranu da sprečava promet žive ribe. Potrebno je da se dogovorimo u vezi sa certifikatima koji prate izvoz, a to ćemo obaviti naredne sedmice razmjenom dokumenata. Nakon toga naše kompanije moći će izvoziti u Hrvatsku”, kazao je Drago Nedić, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Istakao je da je nekoliko kompanija iz BiH, prije svega iz Banjaluke, Bihaća, Prijedora i Prnjavora, zainteresovano za plasman žive ribe u Hrvatsku. U preduzeću “RIZ-Krajina” Bihać, najvećem proizvođaču mlađi i ikre u BiH, očekuju od Ureda za veterinarstvo zvanično obavještenje o deblokadi izvoza ribe na hrvatsko tržište. Almir Bašanović, vlasnik ovog ribogojilišta, ujedno i predsjednik Grupacije proizvođača ribe pri Spoljotrgovinskoj komori BiH, ističe da, nakon što je izvoz milion komada mlađi u Hrvatsku zbog višemjesečne zabrane izvoza propao, slijede novi razgovori s kupcima radi obnove saradnje.
“Gubici zbog zabrane su ogromni, a koliko stvarno iznose znaćemo krajem godine. Ne samo da smo pretrpjeli direktne gubitke zbog zastoja izvoza, nego je to zakočilo i kompletnu našu proizvodnju”, kaže Bašanović, dodajući da je manji dio mlađi “RIZ-Krajina” u međuvremenu uspjela izvesti u Srbiju i Crnu Goru.
U banjalučkom “Tropic ribarstvu” kažu da im deblokada izvoza žive ribe u Hrvatsku neće donijeti naročitu korist.
“Mi u Hrvatsku izvozimo male količine žive ribe tako da nam ova odluka ne donosi naročito olakšanje, kao što ni barijera nije značila preveliko opterećenje. U svakom slučaju, drago nam je ako je promet omogućen, jer je ružno kad postoje zabrane među susjednim zemljama”, kazala je Dragana Radošević, direktorica “Tropic ribarstva”.
Pregovori o izvozu živih goveda
Drago Nedić kaže da su BiH i Hrvatska na putu da djelimično razriješe i problem prometa živih goveda između dvije zemlje.
“Hrvatska ima interes da plasira živa goveda u BiH, a zabranu plasmana naših goveda na njihovo tržište branili su svojim evropskim obavezama. Predložio sam da definišemo uslove pod kojima živa goveda iz BiH mogu biti izvezena u Hrvatsku, jer postoje regije i farme u BiH koje ispunjavaju evropske standarde o obilježavanju goveda, načinu liječenja, prehrani i druge uslove”, kaže Nedić.
Dogovoreno je, dodaje, da stručne službe dvije zemlje definišu uslove pod kojima naša živa goveda mogu biti izvezena. Nedić je rekao da ukoliko stav hrvatske strane bude tvrdokoran neće popustiti i zadržaće i dalje zabranu uvoza goveda iz Hrvatske. Nezavisne novine