BEOGRAD, „Mikroelektronik“, preduzeće koje pravi razvojne alate za čipove mikrokontrolore, svakoga dana svoje proizvode šalje na najmanje sto adresa širom svijeta.
Posljednjih nedjelja na to troše nekoliko minuta, popunjavaju samo jedan dokument i plaćaju isključivo putne troškove paketa – od 1.000 do 2.000 dinara po pošiljci. Ova firma je jedan od 70 malih i srednjih preduzeća koji su postali korisnici nove „post eksport“ usluge „Pošte Srbije“.
Na šalteru bilo koje od 1.500 pošta u Srbiji privrednici, od 15. novembra, po pojednostavljenoj proceduri mogu da izvezu robu vrijednu najviše 1.000 evra i tešku najviše 30 kilograma.
– Današnja pošiljka ide gospodinu Fernandu Es Souzu u Brazil – kaže Nebojša Matić, direktor „Mikroelektronika“. – Ne znam ko je, nisam ga nikad vidio. Robu je naručio elektronski i tako je platio. Stotinu paketa svakog dana ovako šaljemo u neku od 110 zemalja u koje izvozimo. Nekada su me samo carinske takse koštale 35 dolara. Sada ih ne plaćam, a plaćam samo slanje paketa. Popunjavao sam sedam dokumenata, u početku sam ih kucao, nosio u carinu. Ovo je daleko jednostavnije. Preporučujem svakom privredniku koji u Srbiji nema kupaca za svoj proizvod, neka proba u inostranstvu. Tamo je šest milijardi kupaca.
Preko šaltera u svijet iz Srbije tako idu kobilice za violine, predivo, ribolovački pribor. Roba čiji je izvoz odobrila Uprava carina, a proizvođači potpisali ugovor sa „Poštom Srbije“.
– „Post eksport“ je mini reforma u ovoj oblasti koja poboljšava privredni ambijent – istakao je premijer Srbije Mirko Cvetković. – Podržava razvoj malih i srednjih preduzeća i stimuliše izvoz. Mnogi vjerovatno ne znaju da mogu tako jednostavno da pošalju svoju robu, kao što šalju bilo koji paket.
Direktor „Pošte“ Goran Ćirić je istakao da je „post eksport“ namijenjen svima koji nemaju dovoljno administrativnih ili finansijskih kapaciteta za izvoz proizvoda na strana tržišta.
Budžet
Prijedlog budžeta za 2012. godinu do kraja sljedeće nedjelje bi trebalo da se dostavi Vladi, najavio je u utorak premijer Mirko Cvetković. – Trenutno se vode razgovori o budžetu – rekao je Cvetković.
– Budžet za 2012. godinu je završen na makronivou, jasni su njegovi gabariti. Pri kraju je i definisanje budžeta po pojedinačnim korisnicima. U uslovima krize i problema na tržištu uobičajeno je da budžet ima deficit. Na tržište se ubacuje više novca nego što se sa njega pokupi.
Uskoro detalji
Ugovor o otkupu 20 odsto akcija „Telekoma“, koje su u vlasništvu grčke kompanije OTE još nije potpisan, ali će detalji biti objelodanjeni uskoro.
– Budžet Srbije neće biti opterećen za iznos novca koji će se upotrebiti za otkup akcija, niti će biti povećan javni dug – istakao je premijer Mirko Cvetković. – Iznos za otkup akcija koji se navodi u medijima je približno tačan.
A mediji kažu da je riječ o 380 miliona evra. Novosti