PRAG, Iz Češke se izvozi pet puta više obuće nego što se proizvede – prošle godine je u inostranstvo plasirano 25 miliona pari obuće, a proizvedeno samo pet miliona.
Razliku čini reeksport jeftinih cipela pretežno uvezenih iz Kine, piše češki nedeljnik Ekonom u najnovijem broju.
Prema informaciji tog časopisa, Česi su očigledno najbolje obuven narod na svijetu jer je svaki stanovnik te zemlje prošle godine kupio 11 pari obuće.
Visoka potrošnja obuće je samo fiktivna, u stvarnosti jedan prosječan Čeh kupi najviše četiri para obuće godišnje, rekao je predstavnik češkog udruženja obućara i kožara Jaromir Šlagr.
Razlog izrazite nesrazmjere između proizvodnje i izvoza je, prema njegovim riječima, činjenica da se iz Češke u treće zemlje izvozi jeftina obuća uvezena iz Kine.
Ekonom piše da se najviše te obuće plasira u Slovačku. Prošle godine je u tu zemlju izvezeno 11 miliona pari obuće, po prosječnoj cijeni od 89 kruna za par (3,5 evra).
Proizvodnja obuće u Češkoj se, pri tome, svake godine sve više smanjuje. Dok je 1989. produkcija dostizala 70 miliona pari, 2000. godine je to bilo samo 13 miliona pari.
Prema informacijama Udruženja obućara i kožara, za posljednjih 17 godina proizvodnja je pala više od deset puta, što je dovelo i do izrazitog smanjenja broja radnika zaposlenih u toj djelatnosti.
S druge strane, raste uvoz obuće iz inostranstva. Samo prošle godine u Češku je iz inostranstva stiglo 142 miliona pari obuće, skoro 120 miliona upravo iz Kine.
Kvalitet kineske obuće se, prema ocijeni stručnjaka, postepeno poboljšava, a evropski proizvođači ne mogu da konkurišu niskim cijenama uvezenih cipela.