MIRNI – Panika koja je zavladala među trgovcima dijamantima ove godine počela je da se smiruje nakon što je ruski dijamantski gigant Alrosa PJSC počeo da dostiže nivoe izvoza od prije rata.
Alrosa proizvodi oko trećine svih nebrušenih dijamanata u svijetu, a kompanije iz iste industrije, vrijedne 80 milijardi dolara, našle su se u problemu jer ostali u lancu proizvodnje i prodaje nisu mogli da nađu način da nastave da kupuju sirovine od ruske kompanije. Razlog za to bila je odluka banaka da ne dozvole uplate na račun Alrose. Iznenadna nestašica je dovela do skoka cijena dijamanata, naročito manjeg i jeftinijeg kamenja po kojem je Alrosa najpoznatija.
Sankcije
Sada, nakon mjeseci paralisanosti izazvane američkim sankcijama, Alrosa ponovo prodaje dijamante i to za više od 250 miliona dolara mjesečno, što je oko 100 miliona manje od predratnog nivoa, kako za Bloomberg navode izvori upućeni u podatke. Prodaja je ponovo počela zahvaljujući indijskim bankama koje su sada voljnije da obrađuju uplate koje nisu u američkim dolarima, dodaju izvori.
Većina nebrušenih dijamanata se prodaje prerađivačima u Indiji, gde se i nalazi najveći broj ovakvih kompanija. Prerađivači koji sijeku i vrše završnu obradu dijamanata su najčešće mala porodična preduzeća koja prave gotove proizvode koji se kasnije koriste u izradi naušnica i vjereničkog prstenja. Alrosa dostavlja dijamante kupcima u Indiji u Evropi, a kao valuta se najčešće koristi indijska rupija, navode izvori.
Ne postoje naznake da ove transakcije krše neke zakone ili sankcije. Sa druge strane, i dalje postoji zabrinutost zbog mogućih posljedica trgovanja ruskom robom, rekli su izvori. Dogovori se sklapaju tiho, čak i po mjerilima industrije dijamanata gde se detalji rijetko iznose u javnost. Kompanija Alrosa je prestala da objavljuje informacije o prodaji i svojim finansijskim rezultatima. Iz kompanije nisu željeli da komentarišu ove navode.
Povratak jednog od najvećih svjetkih dobavljača će predstavljati olakšanje prerađivačima i trgovcima koji sa njim posluju. Međutim, cijene nebrušenih dijamanata su već pokazivale naznake pada uslijed pogoršanih projekcija privrednog rasta, a ovakvo povećanje ponude može da doprinese daljem pojeftinjenju.
Za dijamantsku industriju postoji opasnost koja se odnosi na reputaciju kompanija. Ako potrošači žele da izbjegnu kupovinu ruskih dijamanata, mogli bi da se odluče da dijamante ne kupe uopšte jer je priroda industrije takva da se teško može pratiti porijeklo bilo kog pojedinačnog dragog kamena. Milioni sličnog dragog kamenja prolaze kroz ruke desetina trgovaca i prerađivača prije nego što završe na izlogu prodavnice nakita.
Neke kompanije unutar industrije, uključujući Tiffany & Company i Signet Jewelers Ltd., riješile su da ne kupuju dijamante iz Rusije. Neke države, uključujući i Sjedinjene Američke Države, odlučile su da to drago kamenje obilježe kao “konfliktne dijamante”, izvještavao je ranije list New York Times.
Traženje rješenja
Međutim, indijski i belgijski kupci, kao i prodavci nakita iz Kine i sa Bliskog istoka, nastavljaju da kupuju ruske dijamante i traže načine da zaobiđu zabrane banaka zbog sankcija.
Alrosu, praktično govoreći, kontroliše ruska država, jer savezna vlada poseduje 33 odsto udjela u kapitalu, dok su vlasnik dodatnih 25 odsto lokalne vlasti. Konkurenciju na globalnom nivou joj predstavljaju kompanije De Beers, koju posjeduje Anglo American Plc, kao i dvije kompanije sa sličnim nivoom godišnje proizvodnje.
Nakon početnog haosa izazvanog sankcijama protiv Alrose, nove isporuke dijamanata umanjuju tenzije na tržištu.
Prethodnih mjeseci, akreditovani kupci De Beers-a imali su maržu od oko 10 odsto za preprodaje drugim kompanijama uslijed nestašica.
Sada su cijene na takozvanom “sekundarnom tržištu”, koje se sastoji od trgovaca i prerađivača, naglo pale, a marža je gotovo nestala u posljednjih 30 dana, navode izvori.
De Beers nije značajnije mijenjao cijene prošle nedelje, pa je pad tržišnih cijena doveo do toga da je marža kompanije gotovo nestala, dodaju.
Bloomberg Adria