BANJALUKA, Glavni Republički revizor Boško Čeko danas je predstavio izvještaj o finansijskom poslovanju Grada Banjaluke za 2007. godinu, koji je ocijenio kao pozitivan uz nekoliko sugestija za otklanjanje tehničkih propusta.
Prema riječima gradonačelnika Banjaluke Dragoljuba Davidovića, revizija je trajala od februara mjeseca do nedavno i prilično je zadovaljan rezultatom izvještaja, s obzirom da je Banjaluka najveća lokalna zajednica u RS.
” Osim određenih tehničkih propusta, kao što su knjiženje podataka, finansijsko poslovanja Grada je na zadovoljavajućem nivou, jer nije bilo većih propusta na štetu grada niti bilo kakvih nepravilnosti”, istakao je Davidović na konferenciji za novinare i dodao da je Čeko sugerisao na koji način da isprave uočene nedostatke.
Kako je rekao Davidović, a poslije analize revizorskog izvještaja, njihova obaveza je da donesu program otklanjanja uočenih nedostataka, za koji imaju rok od 60 dana.
Konačni izvještaj finansijskog poslovanja Grada Banjaluke Glavne službe za reviziju javnog sektora RS prema riječima Čeke, je jedan od 16 koji će ova institucija kontrolisati.
” Tokom kontrole uočili smo određene propuste iz oblasti računovodstvene politike, kao i da je dalje potrebno nastaviti evidenciju dijela pokretne imovine. To iziskuje dosta vremena i potrebno je da se uključe i druge institucije, kao što su geodetska uprava, popis zemljišta, imovinski kartoni…”, rekao je Čeko i dodao da je neophodno jačati interne kontrole, kako bi se otklonili propusti.
Čeko je istakao da u izvještaju uočeni propusti i nisu toliko značajni, ali da itekako mogu stvoriti probleme u budućnosti, ako se na vrijeme ne otklone.
” Ono što je bitno da se istakne, a kada se porede podaci revizije iz 2001. godine sa 2007. godinom, novčana sredstva viša su za četiri puta, kratkoročna potraživanja su na vrijeme uknjižena, stalna sredstva Grada Banjaluka viša su za četiri puta, a budžet je povećan za 3,5 puta. Kada su u pitanju naplate prihoda grada, konstatovali smo da su viša preko tri puta, a kapitalna ulaganja su viša za čak devet puta u 2007., nego u 2001. godini”, informisao je Čeko i dodao da ovi podaci ukazuju na značajan razvoj i napredovanje grada.
On je naveo i pozitivne pomake grada, navodeći pri tome uspostavljeno trezorsko poslovanje, provođenje velikog broja preporuka iz revizorskog izvještaja koje je revizija dala 2001. godine, izvršen je dio evidencije imovine, formirana je služba interne revizije, što ranije nije bio slučaj, a formirana je i komisija za javne nabavke.
” Iz svega navedonog možemo konstatovati da je izvještaj pozitivan, ali ako se otklone određene napomene, za šta grad ima 60 dana da napravi plan na koji način će ih i otklonit”, dodao je Čeko i naglasio da Grad to mora raditi u saradnji sa drugim institucijama, kao što su Ministarstvo finansija, Ministarsvo lokalne samouprave i Republička geodetska uprava.