– Nalog republičke građevinske inspekcije o obustavi radova i rušenju spornih etaža nikada nije ispoštovan
– Inspektorat: “Delta Real Estate” sada ima građevinsku dozvolu, otklonjene su nepravilnosti
– Nakon pisanja CAPITAL-a, Mišković ekspresno uplatio 2,6 miliona KM u gradsku kasu i dobio neophodne dokumente od resornog ministarstva
BANJALUKA – Iako je dvije etaže 70 miliona evra vrijednog šoping mola “Delta Planet” u Banjaluci podigla potpuno bespravno, firma “Delta Real Estate” u vlasništvu kontroverznog srbijanskog biznismena Miroslava Miškovića kažnjena je sa više nego simboličnim iznosom – 5.500 KM. Istovremeno, Inspektorat RS poništio je svoje rješenje o rušenju doneseno krajem decembra, saznaje portal CAPITAL.
Miškovićeva “Delta” tako će platiti tek 5.000 KM, dok je odgovorno lice u ovoj firmi kažnjeno sa samo 500 KM.
Tako nalog republičke građevinske inspekcije donesen 26. decembra prošle godine, prema kojem je investitor bio dužan da u roku od 60 dana sruši bespravne spratove i momentalno obustavi radove te situaciju na gradilištu uskladi sa tada jedinom postojećom dozvolom za izvođenje pripremnih radova, nikada nije ispoštovan.
“Delta Real Estateu” već ustaljena zakonska ruta, kada je u pitanju nelegalna gradnja, i te kako je išla na ruku.
“Investitor je dostavio rješenje Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS kojim se daje građevinska dozvola za izgradnju trgovačkog centra ‘Delta Planet’ u Banjaluci, čime su otklonjene nepravilnosti utvrđene u ranije izvršenoj inspekcijskoj kontroli. Investitor je obezbijedio svu potrebnu dokumentaciju u okviru rokova datih inspekcijskim rješenjem za sprovođenje izrečenih mjera, čime više ne postoji osnov za rušenje spratova iznad nulte kote, jer je rješenjem Ministarstva data građevinska dozvola za izgradnju objekta”, kazali su danas za CAPITAL u Inspektoratu RS.
Inspekcija s prozora gledala nelegalnu gradnju
Iako novi šoping mol na 62.000 kvadratnih metara niče nadomak sjedišta republičke građevinske inspekcije, inspektori su krajem decembra, a tek nakon pisanja CAPITAL-a, kontrolisali “dozvole za građenje, usaglašenost gradnje sa dokumentacijom i tehničkim normativima, nadzor, posjedovanje i vođenje gradilišne dokumentacije, organizaciju i bezbjednost gradilišta, kao i licence za izvođače radova”.
Tada su naprasno ustanovili da “Delta” nema adekvatnu dokumentaciju kojom bi “pokrila” situaciju na terenu.
“Ministarstvo je dozvolilo izvođenje radova do nulte kote. Utvrđeno je da izvedeni radovi iznad kote nula nisu obuhvaćeni građevinskom dozvolom čime je odstupljeno od vertikalnih gabarita objekta. Dozvola u trenutku kontrole još uvijek nije pribavljena”, naveli su tada u Inspektoratu.
Firma “Delta Real Estate” još 14. septembra 2017. godine podnijela je resornom ministarstvu zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, ali je, bez obzira na to što su nadležni tražili dopunu dokumentacije, ipak nastavila da gradi.
Ni Ministarstvo se nije bunilo, već čak pokušalo da “opere” cijelu priču. Iako su priznali da je u toku gradnja bez dozvole, za CAPITAL su polovinom decembra naglasili da je dozvola za izvođenje pripremnih radova izdata 4. avgusta ove godine, a onda tvrdili da ona važi i za “izvođenje dijela građevinskih radova na samom predmetnom objektu, odnosno za izvođenje radova na podzemnoj etaži, a što obuhvata i stropnu konstrukciju iznad te etaže”. Ipak, dvije već podignute etaže zaobišli su u odgovoru.
Nakon što smo otkrili gradnju najvećeg trgovačkog objekta u RS bez dozvole, Miškovićeva “Delta” ekspresno je, naknadno počela da rješava problem sa nepostojećom građevinskom dozvolom. Iako je mjesecima građeno bez adekvatne dokumentacije, tek pred Novu godinu u gradsku kasu uplatio je rentu od 2,6 miliona KM.
U Miškovićevom “Delta Real Estateu” za CAPITAL su, međutim, tvrdili da prate procedure i propise BiH i RS, u roku prilažu sve neophodne dokumente i ažurno odgovaraju na povratne informacije nadležnih institucija. Međutim, očekivano, ni oni tada nisu spomenuli dvije sporne etaže.
Vlasnik “Delta holdinga”, kao i njegov sin Marko te direktor “Nibens grupe” Milo Đurašković i njegovi saradnici uhapšeni su u decembru 2012. godine zbog utaje 320 miliona dinara poreza. Nakon sedmomjesečnog pritvora, Mišković je pušten da se brani sa slobode uz rekordno jemstvo od 12 miliona evra. Ponovljeno suđenje počelo je krajem prošle godine.
CAPITAL: Žana Gauk