UGLJEVIK, Voćari sa područja ugljevičke opštine do sada su na rusko i tržište Evropske unije izvezli oko 200 tona šljive izuzetnog kvaliteta, potvrdio je za poslovni portal „Capital“ Darko Milošević, predsjednik Udruženja voćara „Eko voće“ iz Tutnjevca kod Ugljevika.
Milošević kaže da je ovogodišnji rod šljive manji i do 50 odsto u odnosu na prosjek kakav se očekivao u podmajevičkim voćnjacima. Tome su najviše kumovale, kako kaže Milošević, prošlogodišnje velike padavine koje su oštetile stabla u mnogim voćnjacima.
„Ove godine šljiva je izvanrednog kvaliteta, jer je bilo dovoljno sunčanih dana, te su voćnjake mimoišle biljne bolesti i štetočine. Šljivu smo otkupljivali po cijeni od 65 do 80 pfeniga, zavisno od otkupljivača na ovom području“, kaže Milošević, ističući da je očekivani rod po hektaru trebalo da bude oko 30 tona, ali je sveden na 15 do 18 tona po hektaru.
Milošević kaže da su voćari u prošloj godini za otkupljenu i izvezenu šljivu dobijali devet pfeniga po kilogramu od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na ime podsticaja, te da takav podsticaj očekuju i u ovoj godini. Od opštine Ugljevik, kaže Milošević, već treću godinu voćari nisu dobili podsticaje.
Na području Ugljevika, u opštinskim evidencijama vodi se oko 2.000 hektara pod voćnjacima, ali, Milošević kaže da taj podatak treba uzeti sa rezervom, te da na ovom području ima svega oko 1.000 hektara kvalitetnih voćnjaka od kojih se može očekivati prinos i rod u narednim godinama.
U Semberiji, na području Gornje i Srednje Čađavice, Dragaljevca, Zagona i dijela Suvog Polja u subotu popodne grad je „obrao“ i zrelo i zeleno voće u ovdašnjim voćnjacima.
Milan Dakić, predsjednik Udruženja voćara „Zlatni rod“ kaže da ovdašnji voćari imaju ogromnu štetu od grada, te da je grad uništio velike zasade voća.
„Na površini od jednog hektara imam vagon zelene jabuke koju je grad obrao. Ona nije za upotrebu, pa čak ni za industrijsku preradu, jer je još zelena“, kaže Dakić.
Dakić kaže da se šljiva „čačanska ljepotica“, koja je bila spremna za branje, sada može iskoristiti samo za rakiju, dok se „čačanska rodna“, koja je još uvijek zelena, a našla se na zemlji, nepupotrebljiva za bilo šta. Na ovom području još uvijek niije počela procjena šteta od subotnjeg grada.
Izvor: CAPITAL