– Otvorene koverte: Izraelci povećali svoju ponudu na čak 92 miliona, a „Mittal“ na 63,6 miliona KM
– Izraelci nude investiciju od 65 miliona KM i bezuslovnu bankarsku garanciju
BANJALUKA, U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ove sedmice su otvorene nove ponude kompanija „Israeli Investment Group Inc“ i „Arcelor Mittal” za kupovinu državnog kapitala u Rudniku željezne rude (RŽR) “Ljubija”. Izraelska kompanija sada je ponudila čak 92 miliona KM, dok je „Mital“ za akcije „Ljubije“ ponudio 63,6 miliona maraka, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
U službenoj zabilješci o otvaraju ponuda, koja je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da su ove kompanije dostavile Ministarstvu ponude 16. marta, a obje su otvorene 20. marta.
Iz ponuda koje su u posjedu CAPITAL-a vidi se da su Izraelci dostavili konkretniju i finansijski bolju ponudu. Njihova ponuda je u odnosu na prethodnu povećana za čak 32 miliona KM, dok je „Mittal“ svoju ponudu povećao za 3,6 miliona KM.
Izraelci ponudili garancije i zapošljavanje 320 novih radnika
Kompanija „Israeli Investment Group Inc“ u svojoj ponudi navodi da je za kupovinu akcija RS u RŽR „Ljubija“ spremna da plati 92 miliona KM. Ona planira investirati 65 miliona KM u naredne tri godine, uključujući osnivanje Odjeljenja za istraživanje i razvoj s ciljem uvođenja novih tehnologija.
Ova kompanija obavezala se i da će zadržati postojeći broj radnika koji imaju ugovor na neodređeno vrijeme te da će u narednom torgodišnjem periodu na neodređeno zaposliti još 320 radnika.
Naveli su i da će zadržati postojeću djelatnost rudnika i njegovih zajedničkih preduzeća te da će proširiti djelatnost na transport i vađenje gline.
Što se tiče garancija, ova kompanija je izrazila spremnost da uplati depozit nakon što Narodna skupština RS da saglasnost na odluku Vlade RS o izboru kupca, a naveli su i da su spremni dati bezuslovnu bankarsku garanciju, naplativu na prvi poziv koja bi iznosila minimalno 20 odsto od vrijednosti investicije.
„Mittal“ nudi rješavanje pitanja transfernih cijena
S druge strane, „Arcelor Mittal“ je spreman da izdvoji 63,6 miliona KM za kupovina akcija rudnika, a u ponudi navodi i da će u modernizaciju i razvoj tri ležišta (Omarska, Tamošnica i Ljubija) u narednih deset godina investirati 63 miliona KM.
U ovoj kompaniji su se obavezali da će zadržati postojeći broj radnika i dodatno zaposliti do 300 novih ljudi, u zavisnosti od zahtjeva tržišta i rudarskog plana, te da će zadržati i proširiti postojeće profitabilne djelatnosti.
„Mittal“ nije dostavio garancije ni za ponudu niti za dobro izvršenje posla jer smatraju da to nije potrebno s obzirom na to da su u RS prisutni 13 godina, ali su naveli i da su spremni da to pitanje razmotre ukoliko Vlada bude zahtijevala garanciju.
„Nisu ponudili garanciju, smatraju to neopravdanim, s obzirom na reputaciju i prisustvo njihove kompanije 13 godina u RS, ali navode da, ukoliko ih Vlada izabere za kupca i ukoliko to bude zahtijevala, mogu razmotriti prihvatanje tog zahtjeva“, ističe se u ponudi.
Ova kompanija je navela i da njihova ponuda ne obuhvata samo kupovinu državnih akcija u RŽR, već i rješavanje svih neriješenih pitanja u zajedničkom preduzeću „Arcelor Mittal“ Prijedor, koje su odnvali zajedno sa rudnikom.
„Rješavanje tih pitanja odnosi se na transferne cijene, podjelu dividende, ugovor o koncesiji, dozvole za „Arcelor Mittal“ Prijedor, promjenu osnivačkih akata i prenamjenju zemljišta“, navodi se u ponudi.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić bio je nedostupan za komentar, dok direktor „Arcelor Mittala“ Prijedor Mladen Jelača nije danas htio da komentariše ove ponude.
Ponude „Israeli Investment Group“ i „Arcelor Mittala” Vlada je dva puta povlačila sa dnevnog reda Narodne skupštine RS, nakon čega su se ove kopmanije odlučile da dostave i treću ponudu.
U prvoj ponudi „Mital“ je za rudnik nudio 29 miliona KM, a Izraelci 53 miliona. Nakon što je odluka o prodaji državnog kapitala u RŽR „Ljubija“ prvi put povučena iz NSRS, obje kompanije su povećale svoje ponude na 60 miliona KM.
Vlada je nakon toga donijela odluku o prodaji i uputila je u NSRS, ali je i nju povukla sa sjednice održane u maju prošle godine. Tada su počele i nesuglasice na relaciji DNS – SP, s obzirom na to da je DNS Marka Pavića naklonjeniji „Mittalu“.
Nakon što su ove kompanije i po treći put mijenjale ponude ponovo se čeka odluka Vlade RS i NSRS o izboru kupca državnog kapitala.
Iako se na prvi pogled čini da je riječ o jednostavnoj ekonomskoj odluci koji je investitor bolji, iza svega stoji politika i interesi.
Predsjednik RS i lider SNSD-a Milorad Dodik i resorni ministar i lider Socijalističke partije Petar Đokić podržavaju izraelsku kompaniju, ali DNS je važan koalicioni partner od koje zavisi stabilnost skupštinske većine i opstanak Vlade RS, što im Marko Pavić, nezvanično, ne propušta napomenuti svaki put kada se otvori ova tema.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka cast Markane! Pavica treba ukljuciti u svaku privatizaciju- vidite kako prodajna cijena samo raste- na kraju cemo za Ljubiju dobiti vise para nego za Telekom. DNSu treba prepustiti privredu.
Ja nikako da se načudim kako se OVO što se naziva firmom još naziva i IZRAELSKOM firmom. Registrovani na Dominici, jednom malom blaženom karipskom ostrvu sa naravno zagarantovanom tajnošću za ofšor poslove, a u stvari jedna fikcija, nude da kupe višegodišnji prinos iz zajedničke firme sa Mittalom po nekoj cijeni koju kalkulišu od prilike do prilike. Ničim ne mogu dokazati da mogu platiti ugovornu cijenu, a maksimum je ona garancija na 20%.
Siniša, nađi finansijske izvještaje Mitala i vidi koliki dio dobiti godišnje odvoje za partnera-Vladu RS i ostale akcionare RŽR. Pokušaj da napraviš višegodišnju projekciju.
Mital je pokazao da su transfernim cijenama umanjivali dobit. Time se na ime razlike u dobiti pricinili ogromnu utaju poreza i ostetili budzet Republike Srpske. Da ne pominjemo da su pricinili stetu manjinskom akcionaru tj Vladi Republike Srpske koja je vlasnik 49% akcija u rudniku. Zbog svega toga ne da ne treba da im se proda Rudnik Ljubija nego treba pokrenuti sudski spor i oduzeti im Rudnik Omarska. To sto se rudom kupuju politicari ne bi trebalo da interesuje pravobranilastvo. A sto se tice Susnjara i njegovih Jevreja to treba ispitati a ne olako davati ocjene ni da mogu ni da ne mogu platiti tu cifru. Mozda i imaju taj novac a mozda i nemaju. A opet mozda imaju odbren kredit neke Kineske banke koja bi da vozove sa rudom okrene prema Smederevu. Tesko je iz novina suditi o poslu koji se mjeri stotinama miliona dolara.
U pravu si i ja sam mišljenja da su Izraelci dosta ozbiljniji investitor!