SARAJEVO, Projekat “Informatizacija sistema upravljanja budžetom BMIS” u BiH jedan je od najznačajnijih iz oblasti reforme javnih finansija, kao i po pitanju načina planiranja budžeta u BiH, izjavila je danas koordinator za reformu javne uprave BiH Semiha Borovac.
Predstavljajući projekat nakon završne konferencije, Borovac je rekla da je on proizašao kao odgovor na zahtjeve, prije svega budžetskih korisnika koji imaju potrebu da na osnovu savremenog informacionog sistema, obave tačniju pripremu i kvalitetniju izradu budžeta.
“Samim tim, projekat će omogućiti da budžetski korisnici budu uvezani u jedinstven sistem putem centralne baze podataka u Ministarstvo finansija, jer će svoje zahtjeve za budžetskim sredstvima direktno dostavljati ministarstvu“, kazala je Borovac.
Ona je naglasila da su u ovaj informacioni sistem ugrađeni najnoviji standardi i principi Evropske unije koji se koriste kod izrade budžeta, što će BiH pružiti šansu da na savremen način priprema budžet, a građanima, koji su najzainteresovaniji za korištenje, način i opravdanosti trošenja budžeta, omogući da na transparentniji način imaju uvid u sistem pripreme budžeta.
“Prije svega to se odnosi na dodatnu kvalitetnu informaciju o opravdanosti planiranja određenih iznosa budžeta za pojedina izdvajanja. Ovim sistemom je, između ostalog, omogućeno da se što kvalitetnije prikaže i obrazloži zbog čega se određen iznos sredstava planira u budžetu i kako se on troši“, rekla je Borovac.
Ona je naglasila da će kroz ovaj projekat Ministarstvo finansija u trajno vlasništvo dobiti softver i uz njega najsavremeniju opremu, te 376 licenci u vlasništvu koje su potrebne za rad u novom informacionom sistemu za izradu budžeta.
Borovac je istakla da su svi nivoi vlasti dobili potrebnu obuku za prelazak na savremeni način pripreme budžeta, te izrazila očekivanja da će već naredna godina biti u znaku pripreme budžeta po novoj metodologiji.
Rukovodilac projekta Ivan Dragošan objasnio je da je BMIS koncipiran tako da istovremeno obuhvati sva četiri nivoa vlasti u BiH i da dobru višegodišnju praksu u implementaciji postojećih rješenja u zemljama regiona i EU primijeni u procesu pripreme budžeta BiH.
“Ovim se dobija jedan centralizovani sistem koji će ojačati komunikaciju između Ministarstva finansija i budžetskih korisnika i omogućiti da se budžetski zahtjevi dostavljaju u kvalitetnijem formatu, te da određene rashodne klasifikacije koje se usvajaju budu adekvatno obrazložene i utrošene”, izjavio je Dragošan.
On je rekao da su na izradi projekta u toku 18 mjeseci učestvovali konzorcijum sistemske integracije Srbija, sistemske integracije Slovenija i Avakom grupe iz BiH, u saradnji sa Kancelarijom koordinatora za reformu javne uprave BiH.
“Njegova ukupna vrijednost iznosi oko 930.000 KM, a s obzirom na navedene benefite sigurno je da će predstavljati opravdano utrošen novac“, kazao je Dragošan. Srna