BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske koji svoje vrijedne predmete i dragocjenosti žele da čuvaju u sefovima u bankama, za ovu uslugu moraće da izdvoje od deset do 300 maraka.
U većini banaka u Srpskoj kažu da sve više stanovnika zlato, nakit ili vrijednosne papire čuva u sefovima.
Rajfajzen banka bilježi konstantan rast klijenata koji iznajmljuju sefove.
– Naknada za korištenje sefa plaća se unaprijed za cijeli ugovoreni period i zavisi od veličine sefa. Tri mjeseca korišćenja malog sefa košta 20 maraka, šest mjeseci 35, a godinu dana deponovanja dragocjenosti u banci naplaćuje se 60 maraka – navode u Rajfajzen banci i dodaju da zakup većih sefova na 12 mjeseci košta 130 maraka.
Ističu da banka nema uvid u stvari koje stanovnici čuvaju u sefu.
– Ovi pretinci najčešće se koriste za deponovanje raznih dokumenata, nakita i vrijednosnih papira – dodaju u Rajfajzen banci i upozoravaju da se u sefu ne smiju držati predmeti koji su kvarljivi, zapaljivi ili eksplozivni, te predmeti koji mogu ugroziti bezbjednost banke ili drugih sefova.
U NLB Razvojnoj banci rekli su da cijena zakupa sefa zavisi isključivo od njegove veličine.
– Naši klijenti mogu da iznajme sefove na period od tri do 12 mjeseci, a cijene se kreću od 20, pa do 300 maraka – kažu u ovoj banci.
Hipo Alpe Adrija banka stanovnicima nudi više od 800 sefova.
– Gotovo 80 odsto ovih pretinaca koriste naši klijenti. Minimalna cijena iznajmljivanja sefa je deset maraka na mjesec korišćenja – kažu u Hipo banci.
Ugovor
U bankama navode da svaki klijent pri iznajmljivanju sefa potpisuje ugovor.
– Svi klijenti osim bezbjednosti svojih predmeta, dobijaju i punu privatnost i slobodan pristupu svom sefu – ističu u bankama. Glas Srpske