PARIZ, Najmanje 4,2 odsto francuskih preduzeća je između 2009. i 2011. godine izmjestilo proizvodnju, saopštio je Nacionalni institut za statistiku i ekonomske studije Insee.
Najveći broj francuskih preduzeća preseljen je u EU, a ne kao što bi se očekivalo u zemlje sa ubrzanim privrednim rastom.
Prerađevačka industrija, kao i preduzeća koja se bave informacionim tehnologijama i telekomunikacijama najviše su obuhvaćeni takvim trendom.
Tačnije, 8,8 odsto preduzeća iz industrijskog sektora je iseljeno, 25 odsto firmi za izradu električnih uređaja, 22 odsto preduzeća za informatičke, elektronske i optičke proizvode.
Većina kompanija, njih 38 odsto, izmješteno je u petnaest najstarijih članica EU, zatim 24 odsto u Afriku, 22 odsto u nove članice EU, a po 18 odsto u Kinu i u Indiju, prenio je AFP.
Zbog izmještanja proizvodnje, u Francuskoj je u periodu između 2009. i 2011. ugašeno 20.000 radnih mjesta.
U trgovinskom sektoru je u tom periodu otpušteno oko 6.600 zaposlenih, a u prerađivačkoj industriji je zatvoreno 11.500 radnih mjesta.
Izmještena preduzeća najčešće su izvoznici, koji su preko filijala prisutni u inostranstvu.
Gotovo 94 odsto izmještenih preduzeća dio su neke grupacije, i preseljena su na destinaciju glavnog sjedišta firme.
Izmještanje proizvodnje u zemlje sa rastućom ekonomijom, kao što su Indija i Kina, najčešće je motivisano jeftinom radnom snagom i perspektivnim tržištima, dok se za Afriku opredjeljuju samo zbog jeftine fizičke radne snage.
Čak 65 odsto francuskih kompanija samtra da je Evropska unija daleko najatraktivnija lokacija za preseljenje proizvodnje, zbog visokog kvaliteta radnog okruženja, navodi se u studiji. Tanjug