SARAJEVO, Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak i predsjednik Kluba delegata bošnjačkog naroda u ovom domu Halid Genjac najavili su da će na dnevnom redu sutrašnje sjednice Doma naroda biti i zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku četiri zakonska prijedloga čije je usvajanje uslov za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF-om.
Genjac je izjavio novinarima u Sarajevu da je Savjet ministara BiH dostavio i Predstavničkom domu i Domu naroda zahtjev da ovaj paket zakona bude razmatran po hitnom postupku i da su i jedan i drugi dom dužni da takav zahtjev, prema poslovniku, stave na dnevni red prve naredne sjednice.
“Prva naredna sjednica Doma naroda je sutra i Kolegijum je, po poslovniku, dužan da stavi ove zakone na dnevni red, odnosno izjašnjenje da li je Dom naroda za to da zakoni budu usvojeni po hitnom postupku. Mi sutra to moramo da imamo na dnevnom redu”, istakao je Genjac.
Pojašnjavajući dalju proceduru, Genjac je rekao da, ukoliko Dom naroda usvoji ove zakone u hitnoj proceduri, a Predstavnički dom ih je juče uputio u redovnu proceduru, gdje je moguće ulaganje amandmana i usvajanje zakona u durgačijem tekstu, biti formirana komisija od predstavnika oba doma koja bi usaglašavala konačan tekst zakona.
Komentarišući situaciju u vezi sa usvajanjem ovih zakona, Genjac je rekao da je činjenica da tu ima populističkog pristupa i motivacije da se ostvare određeni dnenvopolitički poeni, pojedinačni ili grupni, zanemarijući interese svih građana.
Čolak smatra da je šteta što zakone nije usvojio Predstavnički dom, jer je riječ o reformskim zakonima.
“Mi više ne možemo verbalno podržavati reforme, a kada dođe vrijeme da zaista i preduzmemo nešto na tom reformskom putu, zakažemo. To se na sjednici Predstavničkog doma i dogodilo”, naglasio je Čolak.
Konstatovao je da će zakoni biti usvojen i kada to učini i Predstavnički dom, ali da je svaki dom odgovoran za svoje ponašanje.
Komentarišući činjenicu da u Predstavničkom domu stranačke pozicije nisu podržale hitnu proceduru, Čolak je rekao da su vjerovatno svi iznosili svoje razloge za to, ali da BiH “nikada neće na zelenu granu ako se odjednom bude tražilo sve”.
“Moramo ići u pravcu reformi, ali je činjenica da mi parlamentarnu većinu imamo od tačke do tačke dnevnog reda. Nije to dobro, ali u ovakvom ambijentu se mora raditi”, istakao je Čolak, koji je uvjeren da će ovi zakoni dobiti podršku u Domu naroda.
Predstavnički dom nije juče prihvatio zahtjev Savjeta ministara BiH da po hitnom postupku bude razmatran Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, kao i da bude razmatran po skraćenoj proceduri, što znači da će biti upućen u redovnu proceduru.
Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH predviđa se povećanje cijena goriva za 15 feninga.
Poslanici su bili i protiv zahtjeva Savjet ministara BiH da po hitnom popstupku budu razmatrani i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, kojima je predviđeno da se prihodi od povećanih akciza na gorivo izdvajaju na namjenski podračun za izgradnju puteva i auto-puteva.
I ova dva zakonska prijedloga biće upućena u redovnu proceduru, kao i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH. Srna