BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srspke razmatrala je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Penzijskom rezervnom fondu Republike Srpske.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da je u prvoj godini rada Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom ostvarena neto dobit od 11.400.000 KM, te da je počeo postupak restrukturisanja portfelja Rezervnog fonda.
Nakon prve godine uspješnog rada Društva, Tegeltija kaže da je identifikovana potreba za dogradnjom postojeće regulative radi kvalitetnijeg i efikasnijeg upravljanja Rezervnim fondom.
„Najznačajnije izmjene i dopune Zakona odnose se na regulisanje raspodjele prihoda koji se ostvare po osnovu kamata i stavljanje na raspolaganje osnivaču na način i u iznosu kao što je to regulisano za isplatu dividende”, istakao je Tegeltija.
Kako su strukturu portfelja Rezervnog fonda u trenutku njegovog osnivanja činile isključivo akcije, a imajući u vidu da se on mijenja u korist finansijskih instrumenata koji za prinos imaju kamatu po osnovu obveznica, trezorskih zapisa i depozita, neophodno je i kamatu identifikovati kao izvor dobiti i raspodijeliti, istakao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, novim zakonom predviđeno i produženje roka za usklađivanje postojećih ulaganja sa odredbama Zakona, da bi se izbjegla „prisilna“ prodaja najkvalitetnijih akcija iz portfelja Rezervnog fonda po relativno niskim cijenama u odnosu na prinos koji se ostvaruje od tih hartija.
Izmjenama i dopunama Zakona predviđeno je i povećanje procenta maksimalnog iznosa naknade za upravljanje Rezervnim fondom na 0,5 odsto prosječne godišnje neto vrijednosti imovine Rezervnog fonda, imajući u vidu pad vrijednosti imovine u prethodnom periodu, te činjenicu da godišnji iznos naknade za upravljanje obračunat na ovako smanjenu osnovicu ne može obezbijediti dovoljno sredstava za efikasno poslovanje Društva za upravljanje.
Data je i mogućnost Rezervnom fondu da, samostalno ili u partnerstvu, osnuje društvo za upravljanje, penzijski ili drugi investicioni fond, a zbog prirode djelatnosti i budućih pozitivnih efekata koje tako osnovano društvo ili fond može imati za Rezervni fond i Fond PIO.
Poslanici su razmatrali i Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o nafti i derivatima nafte.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević rekao je da je cilj novog zakona da se privrednim subjektima iz oblasti nafte i naftnih derivata olakša poslovanje na način da im se dozvole za obavljanje energetske djelatnosti izdaju na duži rok.
On je dodao da će donošenjem novog zakonskog rješenja Regulatorna agencija za energetiku Republike Srpske izdavati dozvole za obavljanje energetske djelatnosti, umjesto na period do pet godina, na period od pet do trideset godina.
„Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi da se definiše novi period od kada će se početi sa formiranjem obaveznih rezervi, kao i nosilac poslova formiranja, njihovog čuvanja i obnavljanja“, istakao je Kovačević.
S obzirom na to da je za obezbjeđenje obaveznih rezervi nafte i derivata nafte, kao i za sanaciju potrebnih skladišnih kapaciteta potrebno uložiti određena finansijska sredstva, a imajući u vidu trenutne mogućnosti Republike Srpske, Kovačević je rekao da je predviđeno i donošenje posebnog propisa kojim će se detaljnije urediti količine, dinamika formiranja i obnavljanja, način finansiranja i organizacija skladištenja.
U Narodnoj skupštini u toku je rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Srna