BANJALUKA, Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić rekla je da su izmjene i dopune zakona o republičkoj upravi potrebne da bi bila izvršena harmonizacija ovog zakona, u smislu djelokruga poslova republičkih organa uprave sa drugim propisima, kao i da se preciziraju pojedine odredbe važećeg zakona.
Obrazlažući Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi, Rešićeva je rekla da se dopunjava nadležnost Ministarstva finansija, te da se nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova usaglašava sa Zakonom o unutrašnjim poslovima.
“Dopunjava se i usaglašava nadležnost Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Zakonom o hemikalijama i Zakonom o biocidima, zatim Ministarstva porodice, omladine i sporta sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici”, rekla je Rešićeva.
Prema njenim riječima, dopunjava se i usaglašava nadležnost Ministarstva trgovine i turizma sa Zakonom o robnim rezervama, Ministarstva za izbjegla i raseljena lica sa Sporazumom o readmisiji, Republičke uprave civilne zaštite sa Zakonom o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama.
Poslanik SNSD-a Igor Radojičić rekao je da bi pojedine resore trebalo pretvoriti u republičke sekretarijate.
On je podsjetio da je i ranije bilo riječi o ovoj temi, ali da vremenom sazrijeva potreba za ozbiljnijom reorganizacijom uprave.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o registraciji poslovnih subjekata kojim se propisuje zabrana upisa dva i više poslovnih subjekata pod istom ili sličnom firmom.
Ovim zakonskim rješenjem definišu se uslovi pod kojim nadležni registarski sud donosi rješenje i odobrava registraciju i upis u registar, te precizira način dostavljanja odluka nadležnog registarskog suda u postupku registracije, podnosiocu prijave.
Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da su izmjene potrebne jer su u primjeni Zakona uočeni određeni nedostaci, te da se predloženim izmjenama i dopunama vrši usklađivanje ovog zakona sa Zakonom o elektronskom potpisu i Zakonom o elektronskom dokumentu Republike Srpske, na način da se alternativno propisuje i upotreba elektronskog potpisa pored naziva i pečata nadležnog registarskog suda, prilikom donošenja rješenja o upisu u registar.
U obrazloženju Nacrta navodi se da u Srpskoj, u jedinstvenom registru poslovnih subjekata ima oko 20.000 poslovnih subjekata koji nisu uskladili svoju pravnu formu sa Zakonom o privrednim društvima, te će izmjenama jedinstveni registar poslovnih subjekata činiti samo aktivni poslovni subjekti, koji uredno posluju i izmiruju svoje obaveze prema Poreskoj upravi. Srna