SARAJEVO, Izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH treba riješiti nepreciznosti i nedorečenosti u Zakonu kako bi se otklonio zastoj u radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije, konstatovano je na današnjoj javnoj raspravi o predloženim izmjenama i dopunama ovog zakona.
Otvarajući skup u Sarajevu predsjedavajuća Komisijom i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić precizirala je da se najveći broj predloženih izmjena odnosi na članove Zakona koji definišu status i nadležnosti komisije.
Prema njenim riječima, mnogi su smatrali da je riječ o ad hok tijelu Parlamentarne skupštine, što bi značilo da se Parlament direktno upliće u rad Agencije posredstvom Komisije.
“Nikakve odluke Parlamenta ne mogu da utiču na rad ovog nezavisnog tijela, kao što je i u slučaju Nezavisnog odbora i Odbora za žalbe građana”, istakla je Majkićeva.
U raspravi o ponuđenim izmjenama i dopunama Zakona čule su se primjedbe na predloženu izmjenu, po kojoj bi se Komisija ubuduće zvala “komsija za izbor i nadzor” Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Poslanik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Šemsudin Mehmedović kaže da je riječ o pokušaju da se “na mala vrata” ovlada radom antikorupcione agencije.
Srđan Blagovčanin iz Transparensi internešnela BiH rekao je da je glavni zadatak obezbjeđivanje nezavisnosti Agencije i da je protiv uvođenja riječi “nadzor” u naziv Komisije.
Isti stav ima i Vehid Šehić iz Foruma građana Tuzle, koji je uvjeren da komisije koje biraju političke stranke, što je slučaj sa komisijama koje bira Parlamentarna skupština, ne mogu biti nezavisne.
“Više bih volio da je Agencija nezavisna, nego Komisija”, zaključio je Šehić.
Ove i druge primjedbe biće pretočene u amandmane na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH i proslijeđene Parlamentarnoj skupštini BiH na izjašnjavanje.
Zakon o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH usvojen je 2009. godine, a mandat Komisija za praćenje rada Agencije počeo je da teče uoči opštih izbora 2010. godine.
Donošenje Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH bio je preduslov EU za liberalizaciju viznog režima za građane BiH.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona definiše se formalno-pravni status Komisije, preciziraju njene nadležnosti, mandati članova Komisije, te procedure za njihovo izmenovanje i razrješenje. Srna