BRISEL, Grčka i Španija lako bi mogle da ostanu bez finansijske podrške Evropske centralne banke (ECB), čime bi bio otvoren izlaz za njihovo napuštanje evrozone – ocjenjuju ekonomski analitičari.
Eksperti smatraju da su na južnoj periferiji evrozone svjetski finansijski regulatori ostvarili svoj “glavni i tajni cilj” i faktički otvorili izlaz za Atinu i Madrid iz zajedničkog valutnog saveza.
Predsjednik ECB-a Mario Dragi obećava da će nastaviti spasavanje evra, ali član Savjeta direktora ove institucije Luk Koen jasno je poručio da nema nikakvog smisla dalje finansirati Španiju i Grčku.
To će dovesti do toga da regulator preuzme čitav državni dug dvije zemlje. Koen strahuje da će, čim se to dogodi, vlade “problematičnih zemalja” izgubiti motivaciju da samostalno preduzmu korake protiv krize.
Različite izjave rukovodstva ECB-a dolaze u vrijeme kada državni dug Španije iznosi 80 odsto BDP-a.
Isti pokazatelj u Italiji je dostigao 123 odsto, a u Grčkoj je 160 odsto, s tim što bi, prema prognozama grčkih vlasti, za cijelu 2012. godinu pad BDP-a mogao preći sedam odsto.
I Kanadska agencija “DBRS” smanjila je kreditni rejting Italije i Španije.
Eksperti se pitaju kako objasniti naglu promjenu stava ECB-a?
Komsija EU, ECB i MMF finasirali su Grčku kreditima iz evropskih fondova. Ta sredstva su omogućila postupno povlačenje stranih investicija iz grčke ekonomije i preraspodjelu državnih obaveza Atine na grčke finansijske institucije.
Na kraju je udio stranih investitora u grčkoj ekonomiji smanjen, a udio unutrašnjih povećan. Isti je slučaj i u Španiji – navode evropski mediji.
Prije nekoliko mjeseci bilo je pariteta u stranim i unutrašnjim investicijama za španske hartije od vrijednosti. A sada su stranci praktično povukli svoj kapital.
Eksperti napominju da su sličnu operaciju prije 30 godina proveli MMF i Svjetska banka u Meksiku.
Za nekoliko godina državni spoljni dug Meksika je “porastao” sa 50 na 150 milijardi dolara. Meksička vlada do dana današnjeg ne može da izađe na kraj sa spoljnim dugom, iako ga je minimalizovala.
Nije isključeno da slično očekuje Grčku i Španiju.