ATINA, Izlazak Grčke iz evrozone mogao bi da sruši ekonomiju te zemlje, ali bi bio ugrožen i finansijski sistem 17 članica EU koje koriste evro – ocjenjuju međunarodni ekonomisti, na koje se poziva agencija “Blumberg”.
Stručnjaci kompanije USB AG procjenjuju da bi nova grčka valuta u startu bila obescijenjena oko 60 odsto, kamatne stope bi se uvećale za najmanje sedam procenata, a obim spoljne trgovine prepolovio bi se u odnosu na sadašnji nivo.
Drastična devalvacija grčke nove valute – pretpostavlja se da bi to bila ranija novčana jednica drahma – uz sve ostale negativne posljedice, koštala bi svakog građanina te zemlje u prvoj godini 11. 500 evra i približno četiri hiljade evra u drugoj.
U okviru drugog paketa pomoći Atini zemlje evrozone predložile su posjednicima obveznica Grčke da svoja potraživanja dobrovoljno umanje za 50 odsto, što znači da bi grčki dug bio smanjen za sto milijardi evra. Sastavni dio tog paketa su i sredstva u vrijednosti sto milijardi evra, koje bi Grčka trebalo da dobije, uz ranije odobrenih 110 milijardi evra da bi izbjegla bankrot i redovno otplaćivala prispjele dugove.
Spoljni dug Grčke sada se procenjuje na oko 350 milijardi evra, a evropske banke, u prvom redu francuske, imaju najveći udio u tim dugovima.
Francuske banke imaju najviše problema zbog grčke krize, jer imaju državnih obveznica, te članice evrozone u ukupnoj vrijednosti oko 55 milijardi evra, što je više od sedmine ukupnog eksternog duga Atine, navodi “Blumberg”.
Referendum o prihvatljivosti novog peketa antikriznih mjera, koji je prihvaćen na samitu EU, krajem prošlog mjeseca u Briselu, trebalo bi, kako je najavio premijer Jorgos Papandreu, da se održi 4. ili 5. decembra, a ne u januaru kako se ranije planiralo.
Njemačka i Francuska su, neposredno uoči današnjeg samita Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) u Kanu, stavile do znanja da žele direktan odgovor grčkih građana na pitanje da li podržavaju uslove navedene u drugom paketu EU finansijske pomoći Atini, a ne o tome hoće li i dalje da budu članice evrozone.
Analitičari ukazuju da je EU, zajedno sa MMF-om, postavila ultimatum vladi u Atini, jer je saopštila da Grčka neće dobiti u ovom mjesecu ranije obećanih osam milijardi evra za namirenje tekućih dužničkih obaveza, sve dok se ne budu saznali rezultati referenduma.
Neimenovani izvori u Atini danas su, međutim, saopštili Rojtersu da Grčka ima dovoljno “keša” za regulisanje eksternih obaveza sve do sredine decembra, što znači da sve do tada vjerovatno može izbjeći najgori scenario u vidu bankrota.
Portparol Evropske komisije Karolina Kotova izjavila je da sporazumi EU ne predviđaju mogućnost izlaska iz evrozone bez izlaska iz Unije.