BRISEL/ATINA, Jedan dio funkcionera EU otvoreno poručuje Grčkoj da će njen izlazak iz evrozone značiti i napuštanje Unije, dok drugi dio briselske administracije šalje poruke da do toga neće doći, ali i jedni i drugi očekuju da Atina provede mjere štednje kojima se oštro protivi većina Grka i dobar dio parlamentarnih partija.
Grčka je dobila prelaznu, tehničku vladu, sa zadatkom da pripremi nove izbore zakazane za 17. jun. Za to vrijeme iz Brisela poručuju da žele da zadrže Grčku u monetarnoj uniji, ali ne i da dalje bespogovorno plaćaju.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble ne želi da još jednom mijenja s mukom donijeti međunarodni paket za pomoć Atini.
“Ne radi se o tome da li ćemo biti manje ili više velikodušni prema Grčkoj, već naprosto o tome šta je još uopšte moguće da se uradi”, kaže Šojble, i dodaje da ne vidi “šta se promijenilo poslije izbora u Grčkoj”.
Austrijski ministar finansija Marija Fekter ljuti se na političare u Atini koji odbacuju mjere štednje, ali i dalje žele da primaju pomoć.
“Nije u redu da čujemo da je njima svejedno kakve mjere moraju da preduzmu jer smatraju da će EU ionako dalje da plaća. Takav stav ne očekujemo od ugovornih partnera” – poručila je ona .
Fekterova se ne usteže da govori ne samo o mogućem grčkom izlasku iz evrozone, već i iz EU.
“Ne može se izaći iz evrozone – može se izaći iz EU. Grčka bi u tom slučaju morala da se potrdi da bi ponovo bila primljena. A onda bismo precizno gledali da li bi za tako nešto bila spremna” – tim riječima Marija Fekter, smatraju analitičari, cilja na “falsifikovanje brojki” zahvaljujući kome je nekadašnja grčka vlada uspjela da se “ušunja” u EU.
Luksemburški ministar finansija Lik Friden smatra da Brisel “nema sporazum sa jednom vladom, već sa Grčkom republikom”.
Međutim, predsjednika evrogrupe Žan-Klod Junkera nerviraju “prijetnje i pouke” koje se upućuju grčkom narodu. “Nijedne sekunde ne razmišljam o mogućnosti da Grčka napusti evrozonu. To je besmisleno, to je propaganda, i mi moramo poštovati grčku demokratiju” – rekao je Junker.
Ali, navodi Dojče vele, i Junker Grcima šalje jasnu poruku da grčka vlada, ko god je bude formirao, mora da se “bespogovorno pridržava dogovora sa davaocima pomoći”.