BERLIN/ATINA, Izlazak Grčke iz evrozone koštao bi Njemačku 86 milijardi evra- navode finansijski stručnjaci.
Prije dvije godine izlazak Grčke iz evrozone bio bi isključen. Ipak, nakon parlamentarnih izbora, tokom kojih su ojačale stranke ljevice i desnice i nakon kojih je otežano formiranje stabilne vlade, političari, bankari i ekonomisti provjeravaju šta bi se desilo sa Grčkom nakon izlaska iz monetarne unije i koliki su troškovi napuštanja Unije.
Ulrih Kater, šef Dekabanke, dao je nalog svojim ekonomistima da izračunaju koliko bi njemačke poreske obveznike koštao izlazak Atine iz evrozone. Procjene govore da bi Bundestag izgubio najmanje 86 milijardi evra, piše “Di Velt”.
Grčki haos se može shvatiti kao znak borbe koja eskalira između demokratije i kapitalizma. A ova borba važi za cijelu Evropu – navode mediji.
“Frankfurter Rundšau” navodi da se radilo o pobuni protiv ekspertokratije u kojoj vlade moraju biti “naoružane”, ali ne povjerenjem građana, već povjerenjem “posebnih prijatelja tržišta”.
To je bio slučaj sa grčkim premijerom Nikosom Papademosom, a nije puno drugačije ni u slučaju italijanskog premijera Marija Montija.
Njihov put ka vlasti može se posmatrati i kao jedna vrsta državnog udara “posebnih prijatelja tržišta”. To im, naravno, ne daje demokratsku legitimaciju – navodi list .
“Papademos, EU i MMF tokom svojih pregovora o različitim paketima pomoći u zamjenu za bezbrojne protivusluge Grka zaboravili su samo jedno: da odustanu od izbora” – zaključuje cinično “Frankfurter Rundšau”.