SARAJEVO, Ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Federacije BiH Miroslav Milovanović i Jerko Ivanković – Lijanović uputili su Savjetu ministara BiH inicijativu za izjednačavanje naknada za obavezne veterinarske i fitosanitarne zdravstvene preglede u prometu preko granice BiH sa visinom taksi koje imaju Srbija i Hrvatska.
“Oba ministarstva uputila su identične dokumente Ministarstvu finansija i trezora BiH kako bi se takse usaglasile sa onim u zemljama okruženja. Imamo obavezu da naše poljoprivredne proizvođače stavimo u ravnopravan položaj sa onim u zemljama okruženja i ova inicijativa predstavlja korak u tom pravcu”, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Miroslav Milovanović.
On je na konferenciji za novinare u Sarajevu naglasio da se ne smije dozvoliti da takse u BiH budu i do deset puta niže nego što je slučaj kada se roba iz BiH izvozi u Srbiju ili Hrvatsku, napominjući da od novog Savjeta ministara očekuje konačnu odluku o ovom pitanju.
Milovanović je rekao da je na sastanku sa federalnim ministrom poljoprivrede bilo riječi o usaglašavanju visine podsticaja poljoprivrednim proizvođačima u BiH, za koje se iz budžeta Srpske ove godine izdvaja 60 miliona KM, a iz Federacije 78 miliona KM.
On je naveo da je razgovarano i o problemu poljoprivrednih proizvođača koji imaju parcele na granici između entiteta, koji vrlo često nisu u mogućnosti da ostvaruju podsticaje ni u Federaciji BiH niti u Srpskoj.
Federalni ministar poljoprivrede Ljerko Ivanković-Lijanović ukazao je da ima dobru saradnju sa ministrom Milovanovićem ističući da neće predstavljati problem da visina podsticaja za poljoprivredne proizvođače u oba entiteta bude usaglašena kako bi se moglo aplicirati za sredstva u fondovima EU.
“Nije uslov EU da podsticaji u oba entiteta budu identični da bi dobili sredstva iz evropskih fondova. Mi ćemo uskladiti podsticaje sa komparativnim prednostima i potrebama proizvođača, ali ono što je uslov EU da se dobiju sredstva jeste da postoji razrađen sistem plaćanja po kriterijumima EU”, rekao je Ivanković-Lijanović.
On je napomenuo da je Savjet ministara BiH izgubio tri godine u pregovorima sa EU a da to pitanje još nije riješeno, izražavajući nadu da će novi saziv to učiniti jer bi u suprotnom BiH mogla u 2013. godini ostati bez nekoliko desetina miliona evra iz fondova EU.
Ministri su skrenuli pažnju i na problem moguće obustave uvoza proizvoda životinjskog porijekla u Hrvatsku, nakon ulaska ove zemlje u EU. Oba ministra su izrazili nadu da će Savjet ministara BiH u novom sazivu preduzeti određene aktivnosti u narednih šest mjeseci i iznaći rješenje za taj problem.
“Potrebno je iznaći slično rješenje koje je Hrvatska postigla sa EU da proizvođači koji nisu registrovani za EU mogu to činiti za hrvatsko tržište, ali pod uslovom da se ti proizvodi ne izvoze u druge zemlje”, dodao je Ivanković-Lijanović. Srna