BEOGRAD, U maju je prosječna zarada u Srbiji bila 31.086 dinara, 6,1 odsto manje nego prethodnog mjeseca. Istovremeno su u junu najviše poskupili duvan, piće, usluge i benzin, pa se može očekivati viša stopa inflacije u julu, što će uzrokovati dalji oštar pad životnog standarda stanovništva Srbije, predviđaju u Institutu za tržišna istraživanja Srbije.
Prema riječima Saše Đogovića, saradnika Instituta, trgovina na malo opala je 8,5 odsto u odnosu na prvih pet mjeseci prošle godine što znači da građani okljevaju s kupovinom i pozajmljivanjem u bankama jer strahuju da neće moći da izmiruju obaveze.
„Nastavlja se oštar pad životnog standarda stanovništva“, upozorava Đogović.
Na godišnjem nivou, od juna 2008. do juna 2009, inflacija je dostigla 9,8 odsto, što je na ivici ovogodišnje projekcije Narodne banke Srbije i Vlade Srbije o inflaciji od osam do 10 odsto.
U međugodišnjem periodu najviše su poskupili duvan, 25,8 odsto, pića, 18,3, i usluge, 18 odsto. Istovremeno, prema anketi IZIT-a sprovedenoj među 200 preduzeća iz svih sektora industrije, 16 odsto njih planira da poveća cijene proizvoda u naredna tri mjeseca, a 39 odsto u narednih pola godine. Takva predviđanja su, objašnjavaju u IZIT-u, plod neizvjesnosti oko povećanja PDV-a i akciza te stalnog rasta cijene goriva.
“Inflacioni tokovi u Srbiji će prije svega zavisiti od poteza koje će povlačiti Vlada i djelom od ponude poljoprivrednih proizvoda”, ocijenio je Đogović.
U isto vrijeme, privrednici ne vide znake oporavka. Trećina anketirane industrije u narednom tromjesečju računa s pogoršanim uslovima privređivanja, a sedam odsto da će se prilike popraviti. “Recesioni trend Srbiji će se zadržati, ali neće biti tako oštar”, zaključio je Đogović i dodao da može biti donekle i ublažen do kraja godine.
On je kazao da je potrebno pripremiti ekonomiju Srbije za period poslije recesije jer Srbiju očekuje rast platnobilansnog i spoljnotrgovinskog deficita.
Blagi oporavak industrije i niži spoljni dug
Pad industrijske proizvodnje za prvih pet mjeseci ove godine bio je 18,1 odsto, ali je primjetan blag pozitivan iskorak u proizvodnji osnovnih metala, gdje se bilježi rast od 4,4 odsto i hemijske industrije, 3,5odsto, bilježi IZIT.
Spoljni dug je opao gotovo 10 odsto sa kraja 2008, pa je krajem aprila bio 27,9 milijardi dolara.