BEOGRAD, Svi građani Srbije koji su pretvorili zajedničke prostorije u stambeni ili poslovni prostor do proglašenja dijela odredbe Zakona o održavanju stambenih zgrada neustavnom, mogu mirno da spavaju.
Ova odluka o neustavnosti koju je donio Ustavni sud, a koja je izavala brojne komentare u javnosti, neće se primjenjivati retroaktivno.
– Za one koji su do sada ostvarili svoja prava po osnovu zakona koji je bio na snazi i koji je omogućavao pretvaranje zajedničkih prostorija u poslovne ili stambene prostore, nema nikakve bojazni – objašnjava za „Novosti“ predsjednik Ustavnog suda dr Dragiša Slijepčević. – Jer, ne može se izmjenom pojedinačnog akta dovesti u pitanje njihovo pravo koje je realizovano po tom osnovu.
To je jednostavno, posljedica činjenice da njihova građevinska dozvola nije izdata na osnovu odredbe člana 18, stav 1, Zakona o održavanju stambenih zgrada, koji je proglašen neustavnim. Naime, dozvola je dobijena na osnovu saglasnosti skupština stanara za nadziđivanje ili pretvaranje zajedničkih prostorija u poslovne i stambene prostore.
U ovim situacijama, objašnjava dr Slijepčević, ugovor koji su zaključili stambena zgrada i investitor bio je osnov za izdavanje građevinske dozvole. On je i donijet i realizovan u vrijeme važećeg zakona, pa se ne može sada, naglašava naš sagovornik, tražiti njegova promjena pozivanjem na odluku Ustavnog suda.
Saglasnost stanara
Pitanje budućeg odlučivanja sada je u nadležnosti skupštine stanara koja odlučuje većinom glasova svih stanara – kaže predsjednik USS. – Dosadašnje zakonsko rješenje je podrazumijevalo da tu odluku donose stanari koji imaju većinu u odnosu na površinu njihovih stambenih jedinica.
Dakle, izmjena se sastoji samo u tome što će sada svaki od stanara, nezavisno od površine svog stana ili poslovnog prostora, biti u prilici da se izjasni na skupštini stanara da li je saglasan ili nije sa pretvaranjem zajedničkih prostorija u stambene i poslovne prostore. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uopste se ne radi o potrebnom procentu za nadzidjivanje vec o tome sto je svako nadzidjivaje u biti OPASNO po vec izgradjene objekte, a pogotovu stare 50 i vise godina zgrade.Ovo proizilazi iz prostog razloga sto ako je zgrada projektovana za 5 spratova onda je ona bezbedna za stanovanje ISKLJUCIVO za tu spratnost.
Nadam se da ce se uskoro donet Zakon kojim ce se zabraniti bilo kakvo nadzidjivanje i pretvaranje zajednickih prostorija u stanove jer se time pored ostalog narusava konfornost zivljrja u stanbenim zgradama a narocito mirno i bezbedno koriscenje stanova.