SARAJEVO, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović upozorio je danas vlade Republike Srpske i Hrvatske, povodom dogovora o gradnji nove hidroelektrane na području Dubrovnika „da vode računa da ne bi došlo do kršenja Ustava BiH i radnji suprotnih procedurama propisanim Zakonom o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora“.
Izetbegović je naveo da je po Ustavu, Predsjedništvo BiH “nadležno za vođenje pregovora za zaključenje međunarodnih ugovora, otkazivanje i, uz saglasnost Parlamentarne skupštine BiH, ratifikovanje takvih ugovora”, te da “entitet može sklapati sporazume sa državama i međunarodnim organizacijama uz saglasnost Parlamentarne skupštine BiH”.
On je naveo i da je “stručna javnost upozorila na potencijalne opasnosti koje prijete poljoprivrednom području i kompletnom eko-sistemu rijeke Neretve i šireg područja neretvanske doline, ukoliko dođe do realizacije ovog projekta”, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
„Zato BiH, odnosno sve njene nadležne institucije, uključujući i entitetske vlade i lokalnu zajednicu, moraju ovom problemu prići s punom ozbiljnošću i izraditi procjenu uticaja na okolinu. Na tom planu neophodna je puna saradnja sa Hrvatskom i njenim legalnim organima“, smatra Izetbegović.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić i prvi potpredsjednik Vlade Hrvatske Radimir Čačić dogovoroli su 13. jula u Banjaluci da pokrenu zajedničke projekte izgradnje hidroelektrane “Dubrovnik dva” i mosta na rijeci Savi kod Gradiške.
Džombić je rekao da će hidroelektrana biti snage 300 megavata, koštaće oko 170 miliona evra i podjednakim iznosima će je finansirati i Republika Srpska i Hrvatska.
Čačić je rekao da je velika šteta što su Hrvatska i Republika Srpska do sada propustile da realizuju ovaj projekat, koji nudi visok profit i velike benefite i Hrvatskoj i RS.
Republika Srpska i Hrvatska formiraće zajedničku kompaniju za izgradnju ove hidroelektrane u Dubrovniku, a sa rijekom Trebišnjicom u Srpskoj će biti povezana 16 kilometara dugačkim tunelom. Srna