BEOGRAD, Izdavanje stanova unosan je posao u Srbiji. Mnogi vlasnici nekretnina u tome vide priliku za dobru zaradu, na koju se najčešće porez ne plaća.
A tako država gubi milione evra.
U poreskoj upravi kažu da teško otrkrivaju stanodavce koji izbjegavaju poreze, i apeluju da građani prijave sve sumnjive slučajeve.
Jedan od internet sajtova na kojima se oglašavaju stanodavci. Ponuda je bogata, na području Beograda, agencija nudi preko 11 hiljada stanova.
Međutim, prema zvaničnim podacima poreske uprave, porez na prihode od izdavanja stanova, na teritoriji cijele Srbije, plaća svega 7 i po hiljada vlasnika nekretnina. Oni poreskoj upravi uplate 109 miliona dinara ili milion evra, koji se raspodijele lokalnim samuporavama.
Iako je zakon jasan, većina stanodavaca ne prijavi te prihode, zbog čega lokalni budžeti ostaju bez znatnih sredstava.
Primjera radi, samo od jednog stana koji izdaje za 200 evra ili oko 20 hiljada dinara, stanodavac bi mjesečno trebalo da plati porez u iznosu od oko 3 hiljade dinara.
U poreskoj upravi napominju i da se u ekspanziji stanogradnje u glavnom gradu, izdaju čitavi spratovi i zgrade, često i stranim državljanima, za pozamašne sume, ali da se kirija i dalje plaća na ruke.
U većini zemalja evropske unije, ključ za rješenje tog problema je uredna prijava promjene adrese. Kazne za nepoštovanje te obaveze su drakonske, a bez prijave svake promjene prebivališta, građani ostaju bez prava korišćenja zdravstvenog osiguranja, povlastice za gradski prevoz, osiguranje automobila…
Zakon i u Srbiji obavezuje svakog punoljetnog građanina da u roku od 8 dana, prijavi promjenu adrese. Kazne za stanodavca koji to pokuša da spriječi kreću se i do 50 hiljada dinara. Kada bi se zakon poštovao to bi, kažu u poreskoj upravi, olakšalo pronalaženje stanodavaca koji ne plaćaju porez. Sa druge strane, oni koji iznajmljuju stanove tvrde, da ih u pokušaju da prijave promjenu prebivališta, najčešće sprečavaju sami stanodavci. B 92
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Molim autora ovog “naslova” da svoju nekretninu izda samo na par mjeseci i da uđe u stan nakon izlaska podstanara, zatekne gomilu neplaćenih računa i prljavštine, i na osnovu toga shvati koliko je to “unosan” posao.Naravno, prije svega da mu poželim da ne nađe toliko okrutnog podstanara koji neće ni da plaća zakupninu, niti da izađe iz zakupljenog prostora, a da zakon bude na strani zakupca.Lično znam 5 ljudi u Beogradu koji izdaju nekretnine da bi preživjeli, a ne da bi se bogatili.
Mogu i stanodavci placati porez ,ali ce tada i kirija podstanaru biti skuplja za visinu poreza ,pa vi vidite ko bi stradao.Siromasnu zemlju porediti s razvijenim je smijesno,bezobrazno i nemoralno.