BANJALUKA, Zbog negativne percepcije javnosti da se iza svega krije neki „dil“ Pravobranilaštvo Republike Srpske poslednjih godina izbjegava vansudske nagodbe, po cijenu da Budžet RS ili opština to na kraju košta nekoliko puta više.
Ovo je za CAPITAL potvrdio glavni pravobranioc RS Slobodan Radulj, ali to je vidljivo i iz jedne od sudskih presuda u kojoj je tužena RS, a koja je u našem posjedu. Švajcarskom “Zurich osiguranjem” iz St. Galena, Republika Srpska mora isplati duplo veći iznos zbog troškova bespotrebnog, maratonskog sudskog spora koji traje 12 godina, nego što je oštećeni potraživao ili bio spreman da se odamh nagodi.
Prvi čovjek Pravobranilaštva RS Slobodan Radulj kaže da razlog što izbjegavaju vansudske nagodbe leži u našem mentalitetu jer nagodbe uvijek nailaze na osudu javnosti.
Zbog toga ih Pravobranilaštvo RS izbjegava, iako su svjesni da su ovakvi sporazumi mnogo jeftinije i efikasnije rješenje kada činjenice iznesene u postupku pred sudovima nepobitno upućuju da će tužena strana od Republike Srpske naplati daleko veću odštetu u sudskom sporu.
S druge strane, dodaje Radulj, postoji i zakonska ograničenost djelovanja Pravobranilaštva kojem je za sklapanje vansudskih poravnanja potrebna saglasnost lokalne zajednice i Vlade RS.
U Americi se 80 odsto sporova rješava nagodbom jer je ona najjeftinija, pa bi , smatra, Radulj daleko bolje prolazili kada bi ovakvu praksu počeli primjenjivati i u RS.
Srpska će švajcarskom osiguranju nakon spora koji traje 12 godina, morati da isplati oko 120.000 marka sa sudskim troškovima, iako je oštećeni bio spreman da se vansudski nagodi na iznos od 60.000 KM.
Pravobranilaštvo nije pristalo na vansudske nagodbe iako su nesporne činjenice da su organi vlasti RS svjesno učinili grešku. “Zuirich osiguranju” je zatražilo da im se vrati ukradeno vozila koje je nakon raspisivanja Interpolove potjernice pronađeno u Laktašima.
Sramota koja košta
Ono što dodatno komplikuje ovaj slučaj i nanosi nemjerljivu štetu Republici Srpskoj, te narušava ugled republičkih institucija u međunarodnim krugovima jeste činjenica da je vozilo pronađeno kod osobe koja je dvije godine kasnije postala ovlašteni serviser vozila Vlade RS.
Pravni zastupnici ove osiguravajuće kuće pred sudovima u RS kažu za CAPITAL da “Zurich osiguranje” već 12 godina pred pravosudnim organima vodi spor protiv institucija RS koje su namjernim propustima ovoj osiguravajućoj kući nanijeli štetu, a Republici Srpskoj veliku sramotu.
Rjesenje Zurich-Versichherubgen koja su u posjedu CAPITAL-a, jasno je navedeno da su Republička uprave carina i Direkcija robnih rezervi napravili niz grešaka prilikom oduzimanja ovog ukradenog vozila, ali i kasnijim postupanjem sa tim istim vozilom koje nikada nije ni vraćeno vlasniku.
Vlasti RS ukradeno auto vratili onome kod koga je pronađeno!!!
Naime, njemačkom državljaninu, koji je bio osiguranik “Zurich osiguranja”, 1998. godine je ukraden putnički automobile marke BMW u Ljubljani, nakon čega je “Zurich osiguranje” preko interpola raspisalo međunarodnu potjernicu za vozilom.
Međutim, to isto vozile nekoliko mjeseci kasnije biva pronađeno u Republici Srpskoj kod Agić Željka u Glamočanima, nakon čega je oduzeto i stavljeno pod carinski nadzor. Umjesto da Republička uprava carina vozilo vrati vlasniku, na osnovu rješenja Vlade RS iz 1999. godine BMW se stavlja na raspolaganje Republičkoj direkciji za robne rezerve.
Nakon završenog postupka, punomoćnik je bio pozvan da u maju 2001. godine preuzme vozilo.
Punomoćnik vozilo pronalazi u krugu autoservisa koji je vlasništvo Želja Agića, koji je u toku te dvije godine postao ovlašteni serviser vozila Vlade RS i njenih organa, pa i tog istog vozila koji je kod njega prvobitno i nađen.
Nakon toga što je vozilo pronađeno utvrđeno je da se u takvom stanju ne isplati transportovati njegovom vlasniku jer bi to bilo skuplje nego što je preostala vrijednost vozila. O tome smo obavijestili RUC i nakon toga prestaje bilo kakva komunikacija u vezi spornog odnosa.
“Iz svega navedenog proizilazi da je usljed nesavjesnog rada ovlaštenih radnika RUC, Vlade i Direkcije robnih rezervi nastala znatna šteta na tuđoj imovini. A za vrijeme vođenja dugotrajnog prekršajnog postupka vozilo je izuzeto iz carinskog nadzora i dodijeljeno Republickoj direkciji robnih rezervi na korištenje. Oni su ga za dvije i po godine u potpunosti devastirali, te je vozilo završilo kod lica od koga je prvobitno bilo i oduzeto. Pored glavnog duga od 42.000 SCF oštećeni je imao i druge troškove poput angažovanja portage pa sa kamtama potražujemo iznos od 77.298”, pojašnjava advokat Aleksandar Sajić koji je zastupnik “Zurich osiguranja” u ovom procesu.
Zahtjev za vansudsku isplatu“Zurich osiguranje” je dostavilo još 2001. godine tadašnjem ministru finansija Simeunu Vilendečiću, ali on nije htio da ga potpiše.
Dosuđeni iznos još uvijek nije isplaćen jer je Pravobranilaštvo RS pokušalo da se to podvede pod unutrašnji dug.
„Sve je ovo i velika sramota, pogotovo što je klijent obavijestio i Ambasadu Švajcarske, ali nikako da se ova bruka okonča“, zaključuje Sajić.
J. Despotović