BANJALUKA – Iza inicijative za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu RS stoji „Invictus Technology Grupa“ koja je u Narodnu skupštinu RS predala inicijalni dokument sa nacrtom zakona, ali i dalje skuplja potrebne potpise.
Ovo su za portal CAPITAL potvrdili u ovoj firmi koja je nastala nakon gašenja “Infinityju International Grupe” u čijem je vlasništvu bio i sankcionisani “Prointer ITSS” odakle su nam rekli da će kada i ako sakupe potpise, kompletirati inicijativu predati nadležnom skupštinskom odboru. Ovo što su sada predali, kažu samo je „uvodni tekst da NSRS zna šta planiraju“.
Nakon objave teksta na našem portalu o dolasku ove inicijative u NSRS, advokatica Dejana Đurić, uputila nam je demanti u kojem je navela da ona nije podnosilac inicijative za izmjene i dopune ovog zakona.
U NSRS stigao nacrt zakona koji prisiljava banke da rade sa firmama sa „crne liste“
“Tačno je da sam jedan od advokata koji zastupaju “Infinity International Group” Banjaluka u različitim postupcima i prije i nakon sankcija, ali nisam podnosilac inicijative niti je to zakonski moguće da budem“, tvrdi Đurićka i dodaje da inicijativu može podnijeti samo “inicijativni odbor”.
Međutim, portal CAPITAL saznaje da je Đurićka dolazila lično u Narodnu skupštinu RS i kod zaposlenih se raspitivala o detaljima i procedurama za podnošenje ove inicijative.
NSRS tihuje o imenu podnosioca
Narodnoj skupštini RS danas smo uputili zvaničan zahtjev za dostavljanje podataka o tome ko je podnosilac inicijative, ali do objave ovog teksta nismo uspjeli da dobijemo taj prosti podatak.
Inače, radi se o inicijativi kojom bi se, ako bi se usvojila kao zakonska odredba, banke primoravaju na otvaranje računa i poslovanje sa firmama na “crnoj listi”, odnosno njihovim nasljednicama, koje je javnost popularno nazvala “Prointerov zakon”.
Ovaj “nacrt” predviđa da se Agencija za bankarstvo RS i banke natjeraju da otvore račune firmama kojima su bez sudske presude i zvaničnog naloga nadležnih tijela uskratile svoje usluge zbog takozvanog “reputacionog rizika”
Radi se o firmama koje su nastale nakon gašenja “Prointera”, “Infinity International”, “Kaldere”, “K-2 Audio Company”, “Sirius 2010”, odnosno nakon njihovog uvrštavanja listu OFAC-a.
Napominjući da je odnos banaka prema ovim kompanijama bilo diskriminatoran, u obrazloženju nacrta se čak otvoreno navode imena sankcionisanih kompanija, poput “K-2 Audio Company”, “Sirius 2010”, “Infinity Real Estate”, kao i onim koje su nastale nakon gašenja poput “Nimbus Inovations” i “Elpring”.
Sankcionisane firme je američka Kancelarija za kontrolu imovine stranaca OFAC označila kao mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i njegovim članovima porodice, a banke u Srpskoj pogasile su im račune.
CAPTITAL: A. Pisarević
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Invictus? Pa to više ne postoji…a i mnogo bolje je po Srpsku da tako i ostane!
Gasenje firmi od M.D. je nesto najbolje sto se desilo u njegovoj vladavini jer je na taj nacin drasticno smanjena korupcija.
Nakon uvođenja sankcija “OFAK”, možda bi firma “Invictus” mogla da promjeni ime u “Novi invictus” (ako i većina propali vladinih firmi) ili da osnuju novu.
Marketinški postulati kažu da ime treba imati: logiku, simboliku i asocijaciju.
Mislim da bi novo ime moglo biti – “Nosferatu” jer će ionako da nam pije krv i drenira budžet.
Sapienti sat!