BEOGRAD, Srbija je, posljednjih nekoliko godina, kako se procjenjuje, izgubila više od 6.000 doktora nauka koji rade u inostranstvu, dok se mali broj njih odlučio da stečeno znanje van Srbije “investira” upravo u domovini, zbog dugog čekanja na nostrifikaciju diplome.
Precizan podatak o broju doktoranata koji rade u inostranstvu, ali i onih koji žele da se vrate u Srbiju ne postoji, potvrdio je državni sekretar u Ministarstvu nauke i prosvjete Radivoje Mitrović.
“Jedan od problema je sporost u postupku nostrifikacije doktorskih disertacija stečenih u inostranstvu. Zbog toga je Ministarstvo formiralo radnu grupu koja je donijela Pravilnik o priznavanju prethodno stečenih znanja u funkciji nastavka školovanja”, rekao je Mitrović.
On je objasnio da se na nostrifikaciju dugo čeka, jer pojedini članovi komisija “vagaju” koliko se kotira univerzitet na kome je neko doktorirao, ali i tema doktorske disertacije.
Da se na nostrifikaciju doplome čeka i dvije godine potvrđuje Andrej Fajgelj, koji je u Francuskoj magistrirao i doktorirao francuski jezik.
“Imao sam problema da nostrifikujem diplomu i dvije godine sam čekao da se neko odobrovolji i lupi mi pečat na diplomu”, izjavio je Fajgelj i dodao da se, ipak, odlučio za povratak u Srbiju, jer je njegova zemlja.
On je kazao da se odlučio za povratak, jer je država godinama ulagala u njegovo obrazovanje, pa je odlučio da joj se na taj način oduži. Tanjug