BANJALUKA, Iz dijaspore je u BiH u prvih šest mjeseci ove godine stiglo 1,66 milijardi maraka, što je za tri miliona maraka više u odnosu na isti period prošle godine, kada je stiglo 1,63 milijarde KM, podaci su Centralne banke BiH.
– Od toga je novčanih pošiljki stanovnicima BiH bilo 959.300.000 KM, dok se na ostale tekuće transfere, najčešće penzije iz inostranstva, odnosi 704.600.000 KM – rekli su u Centralnoj banci BiH.
Istakli su da ovi transferi iz inostranstva čine sastavni dio platnog bilansa BiH.
– Novac uglavnom stiže putem poslovnih banaka. Tekući transferi su značajan izvor priliva svježeg novca, posebno u situaciji kada nema dotoka novog kapitala, a strana ulaganja nisu na željenom nivou – kazali su u CB BiH.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je istakao da je priliv novca iz dijaspore veoma značajan za spoljnotrgovinski bilans BiH.
– Svaki trend povećanja je dobrodošao jer da toga nije, BiH bi bila u velikim problemima. To je, praktično, kompenzacija za ono što stanovnici ne mogu da zarade u BiH, jer su nezaposleni ili su im primanja veoma niska. Mnogima je ovo i jedini izvor prihoda – kazao je Pavlović.
Prema njegovim riječima, stvaran iznos novca koji pristiže iz dijaspore je bar za 30 odsto veći nego što pokazuju podaci Centralne banke.
– Dosta novca osobe iz dijaspore donose rođacima prilikom dolaska u BiH, pogotovo preko ljeta kada dođu na odmor, tako da je ta cifra sigurno veća – istakao je Pavlović.
Prema mišljenju ekonomskog analitičara u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljka Hasića, to je ipak mali priliv novca iz inostranstva.
– To je nedovoljno sredstava iz dijaspore, pogotovo jer je malo stranih investicija, čime je BiH pokrivala ogroman trgovinski deficit. Skoro ništa se ne radi da bi se privukao novac iz inostranstva, a radi se o milionima stanovnika koji trenutno žive van BiH – naglasio je Hasić.
Kriza
Hasić smatra da je kriza u evrozoni učinila svoje, tako da je iznos novca koji stiže iz inostranstva drastično opao u odnosu na pretkrizne godine.
– Drastično se smanjio priliv novca iz inostranstva u BiH jer je prije ekonomske krize, do 2007. godine, taj iznos bio i do šest milijardi maraka uplaćenih iz inostranstva – rekao je Hasić. Glas Srpske