BANJALUKA, Na području grada djeluje 280 udruženja i nevladinih organizacija, od kojih njih 47 ima status od interesa za grad, a za sve njih ove godine će iz gradskog budžeta biti izdvojeno oko milion maraka.
Rekla je ovo “Glasu Srpske” načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti u Administrativnoj službi grada Ljiljana Radovanović.
– Značajnu podršku nevladinom sektoru grad pruža i kroz dodjelu gradskih poslovnih prostora na korišćenje bez naknade. Skupština grada je u proteklom periodu aktivnim organizacijama dodijelila 97 poslovnih prostora – kazala je Radovanovićeva.
Prema njenim riječima, grad je podržao projekte za tri narodne kuhinje u Banjaluci, UG “Udružene žene”, Udruženja distrofičara Banjaluka, humanitarne organizacije “Partner”, Dnevnog centra “Oniks”, Udruženja porodica sa četvoro i više djece, Kluba liječenih alkoholičara, UG “Viktorija”, kao i Udruženje gluvih i nagluvih…
– Jedna od najznačajnijih aktivnosti Administrativne službe grada je usmjeravanje ka unapređenju saradnje sa udruženjima građana i nevladinim organizacijama, te samo umrežavanje na zajedničkim programskim ciljevima i zadacima. Pokrenut je i postupak uključivanja nevladinog sektora u rješavanje aktuelnih problema u zajednici i razvoja partnerstva između civilnog i javnog sektora – kazala je Radovanovićeva.
Kako je navela, civilno društvo ima veliki značaj u razvoju demokratskih odnosa na nivou grada.
– Statutom grada definisana je obaveza grada u području društvenih djelatnosti, odnosno nevladinih organizacija u strategiji razvoja grada u periodu od 2007. do 2015. godine. Takođe, ima i onih koji su prestali sa radom, kao i jedan broj udruženja u stanju mirovanja – dodala je Radovanovićeva.
Još je istakla da je rad udruženja građana i nevladinih organizacija razvrstan u više okvirnih oblasti.
– Riječ je o socijalnoj zaštiti koja podrazumijeva pomoć siromašnim i socijalno ugroženim, pomoć invalidima, djeci i starim osobama. Radi se i u oblasti nauke i obrazovanja, kulture, ljudskih prava, prava manjina, tolerancije i vjerskih sloboda. Brine se o ratnim veteranima, porodicama zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, kao i drugim aktivnostima od interesa za lokalnu zajednicu – rekla je Radovanovićeva.
Bikon status
– Uspješnu saradnju sa nevladinim sektorom prepoznali su i drugi, što je Banjaluci donijelo i prestižni “Bikon status” 2007. godine, koji su joj dodijelili Misija OEBS-a u BiH i Savjet Evrope, u saradnji sa vladom Velike Britanije, “za najbolje prakse i modele pružanja usluga iz oblasti socijalne zaštite u partnerstvu sa nevladinim organizacijama i drugim institucijama” – istakla je Radovanovićeva. Glas Srpske