SARAJEVO, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je danas u Sarajevu da je naftna idustrija oblast koja stvara pretpostavke za razvoj prerađivačke industrije i generalno sektora ekonomije, te istakao da je sređeno tržište nafte i gasa u BiH preduslov za ozbiljniji ekonomski razvoj zemlje.
Otvarajući stručnu konferenciju pod nazivom “Perspektive naftne industrije: da li je naftna kriza završena?”, Ivanić je rekao da na sređivanju tržišta treba raditi zajednički, radi ostvarivanja pozitivnih efekata u cjelini.
“Drago mi je da u Naftnom komitetu u BiH ima i kompanija koje predstavljaju neku vrstu stranog ulaganja. Za BiH je veoma važno da nivo ulaganja bude značajan, kako domaćih, tako i stranih investitora. Strani ulagači teško dolaze, ali kada se na to odluče iskustva pokazuju da, ipak, ostaju i da su u osnovi prilično zadovoljni”, istakao je Ivanić.
On je rekao da je bitno da se ovakvi skupovi održavaju i da postoji komunikacija sa političkim strukturama, te dodao da bi partnerstvo vlada u BiH i ovog komiteta moglo biti značajno za uređivanje cijelog sistema tržišta u oblasti naftne industrije, koji je, kako je rekao, mnogo bolji nego prije 15 godina.
“Nivo sivog tržišta je mnogo manji nego što je bio u to doba, unaprijeđena je i pravna regulacije, ali još ima mnogo prostora za poboljšanja”, dodao je Ivanić.
Predsjednik Naftnog komiteta u BiH Uroš Bider rekao je da je tržište BiH, kao zemlje u tranziciji, podložno brojnim oscilacijama, te samim tim i naftna industrija pred sobom ima mnogo izazova.
“Naš cilj je odgovoriti tim izazovima, približiti evropska iskustva i praksu tržištu BiH, te usvojiti perspektive razvoja”, istakao je Bider.
Prema njegovim riječima, oscilacija cijena na svjetskom tržištu je globalni problem i ona /oscilacija/ može imati i pozitivne i negativne uticaje, ali se BiH suočava i sa problemima vezanim za legislativu koja se razlikuje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, ali i po pitanju drugih nivoa, a različiti su i modeli po pitanju investicija.
“Postavlja se pitanje kako vlasniku kapitala predstaviti razlog za investiranje u BiH, a različiti su i propisi koji uređuju operativno djelovanje na tržištu BiH”, naglasio je Bider, te dodao da se osnivanjem ovog komiteta dobila mogućnost za korištenje kako prakse, tako i pomoći i uticaja Svjetskog naftnog savjeta.
Za razliku od susjednih zemalja, rekao je Bider, Komitet nema zvanične podatke o tržištu naftne industrije BiH koje je, kako je naglasio, konfuzno, tako da je jedan od ciljeva Naftnog komiteta, da objedini entitetske podatke, da bi se BiH mogla mjeriti sa susjednim zemljama.
“Trenutno u BiH tržište i potrošnja znatno raste, odnosno trendovi su pozitivni i nadamo se da će tako biti i u buduće. Ja sam ovdje od 2013. godine i primjetne su razlike, kada su u pitanju zakonska regulativa, uklanjanje sive ekonomije, te pitanje investicija”, dodao je Bider.
Predsjednik Svjetskog naftnog savjeta Jožef Tot rekao je da je perspektiva naftne industrije nesigurna.
Prema njegovim riječima, Svjetski naftni savjet osnovali su inženjeri 1933. godine, s namjerom da se promoviše upravljanje svjetskim izvorima nafte za dobrobit čovječanstva, a posvećen je primjeni naučnih dostignuća u industriji nafte i gasa, transferu tehnologija i korištenju svjetskih naftnih resursa, za dobrobit svih.
“Osnovna funkcija ovog savjeta, koji ima 70 članica, je da ubrza i olakša dijalog između zainteresovanih strana, bilo da se radi o internim ili eksternim učesnicima naftnog sektora, uvažavajući ključna tehnička, socijalna, ekološka i pitanja upravljanja resursima i tragajući za rješenjima koja će doprinijeti rješenju problema”, pojasnio je Tot.
Na današnjoj stručnoj konferenciji, koju su u Sarajevu organizovali Naftni komitet BiH i Nacionalni naftni komitet Srbije, učestvovali su značajna svjetska i regionalna imena iz oblasti naftne inustrije, ali i predstavnici vlada u BiH, stručnjaka za naftu i gas, te akademske zajednice.
Pokrovitelj konferencije, na kojoj se govorilo o naftnoj krizi, koristima za kompanije, izazovima naftnog sektora u BiH, jeste Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Naftni komitet u BiH, čiji su osnivači “Petrol BiH oil kompani”, “Holdina” DOO Sarajevo i “G-petrol” DOO Sarajevo /Gasprom benzinske pumpe/, postao je krajem aprila članica Svjetskog naftnog savjeta, čije je sjedište u Londonu.