RIM, Italijanska mafija infiltrirala se u velikoj mjeri u poljoprivrednu i prehrambenu djelatnost u zemlji, zgrnuvši više od 16 milijardi evra 2015. u toj industriji.
U izvještaju italijanske poljoprivredne zadruge, Koldireti (Coldireti), organizacije eksperata Eurispes i Opservatorije za agro-prehrambeni kriminal navodi se da su oganizovane kriminalne grupe iskoristile dugotrajnu ekonomsku krizu da preuzmu kontrolu nad poljoprivrednim zemljištem i preduzećima, prenosi agencija Rojters.
“Oni nanose štetu imidžu italijanske hrane u svijetu, oni dovode i zdravlje potrošača i našu životnu sredinu u opasnost”, izjavio je šef Koldiretija, Roberto Monkalvo.
“Iznad svega, oni guše poslovanje i ekonomske tkivo mnogih časnih kompanija koje su ugrožene ovim kriminalnim radnjama”, rekao je Monkalvo novinarima.
Studija je pokazala da uticaj tih kriminalnih grupa seže u sve dijelove zemlje, ali da je posebno snažan u njihovim tradicionalnim južnim bastionima, poput Sicilije, navodi britanska agencija.
U oblasti Raguza, poznatoj po cjelogodišnjoj proizvodnji paradajza, mafijaši su u potpunosti preuzeli poljoprivredu, piše u izvještaj Koldiretija. Gradsko vijeće Raguze, koje je Rojters kontaktirao, odbilo je da komentariše izvještaj.
Samo četiri od 102 italijanske pokrajine nisu pokazale nikakve znake ilegalnih aktivnosti u sektoru poljoprivrede, navodi se u studiji, koja je predstavljena na konferenciji za medije, kojoj su prisustvovali i ministar pravosuđa i jedan broj vodećih državnih tužilaca protiv mafije.
Iz Koldiretija su naveli da gangsteri zarađuju na razne načine, od krivotvorenja priznatih proizvoda, kao što su djevičansko maslinovo ulje i mocarela, do krađe stada životinja i roda poljoprivrednih kultura. Takođe se šire i u distibutivnoj i prodajnoj mreži, što je dovelo do povećanja cijena za potrošače.
U izvještaju se dodaje da su zbog previranja u bankarskom sektoru i pada prinosa na obveznice, pojedini investitori sredstva ponudili ilegalnim poljoprivrednim subjektima, ulazeći u neuobičajeno ulaganje koje Italijani nazivaju “kaljanje novca”.
Svjetska banka procjenjuje da poljoprivreda učestvuje sa oko 2,2 odsto u italijanskom bruto društvenom proizvodu i da zapošljava oko četiri procenta radne snage.
Koldireti je pozvao vladu na jačanje pravnog okvira za odbranu poljoprivrednika od mafijaških bandi, navodeći da bi taj sektor mogao da generiše mnogo više bogatstva ako se oslobodi od organizovanog kriminala, prenosi Rojters. Tanjug