RIM, Finansijsko stanje Italije nije još postavljeno na noge, ali je korak načinjen pošto su državni papiri na aukciji u protekla dva dana prodati pod nižim kamatnim stopama.
Italija je uspjela da se zaduži pod povoljnijim uslovima, što su registrovala i tržišta. Obveznice su juče prodate za sedam milijardi evra. Trogodišnji papiri prodati su uz kamatu od 5,62 odsto, što je znatno manje od 7,89 odsto, crnog rekorda koji je zabilježen prije mjesec dana.
Desetogodišnje obveznice su emitovane po kamatnoj stopi od 6,98 odsto, što je, takođe, bitno smanjenje u odnosu na 7,56 odsto sa novembarske aukcije. Samo dan ranije, u srijedu, šestomjesečni papiri u vrijednosti od devet milijardi evra prodati su po kamati od 3,25 odsto, dvostruko nižoj nego što je to ranije bio slučaj, javlja ”Dojče vele”.
Sve to zajedno znači da se polako vraća poljuljano povjerenje u Italiju. Ipak, vrijednosne papire je otkupilo manje povjerilaca nego što se nadao premijer Mario Monti, ali je uprkos tome on aukciju nazvao “ohrabrenjem”.
“Današnji problemi na tržištima su zajednički problemi Evrope, pa je potrebno i zajedničko rješenje. To rješenje ne bi bilo ni na vidiku da Italija, treća ekonomija Evrope, nije uspjela da obuzda svoj platni bilans”, rekao je Monti.
Prethodno stanje bilo je kritično, kamata veća od sedam odsto na desetogodišnje papire smatra se neodrživom i zbog takvog zaduživanja su Grčka, Irska i Portugal tražili pomoć spolja. Italijanska ekonomija je, međutim, prevelika kako bi je spašavali finansijski špricevi evro-zone i MMF-a. Zato Rim pokušava da vrati povjerenje investitora surovim mjerama štednje, a novi paket mjera srednjoročno će sačuvati 30 milijardi evra.
Italiji, kao i drugim zemljama, svjež novac treba hitno. Procjenjuje se da će sljedeće godine ova zemlja morati da pozajmi još 15 milijardi evra. To je više nego što će trebati Španiji koja planira da se zaduži novih devet milijardi, ali mnogo manje od 50 milijardi koje će morati da pronađe Francuska.
Ipak, problem na Apeninskom poluostrvu je što ni domaći investitori nemaju povjerenja u nju, a prema jednoj anketi, italijanski preduzetnici trenutno u svoju ekonomiju vjeruju manje nego ikada u prethodne dvije godine.