MILANO, Strast Italijana prema hrani poznata je u svijetu, ali sada više od polovine njih reciklira ostatke hrane za pripremu novih obroka, pokušavajući da uštede i snađu se u recesiji, rezultati su najnovijeg istraživanja.
Prema rezultatima istraživanja udruženja za proizvodnju hrane “Koldireti”, 59 odsto Italijana ponovo koristi ostatke tjestenine, hljeba i povrća u pokušaju da sastavi kraj sa krajem, što samo naglašava kako mjere štednje i nezaposlenost pogađaju novčanike.
Italija godišnje baci 10 miliona tona hrane, što je oko 11 milijardi evra, navodi Rojters.
Ali, istraživanje pod nazivom “Ponašanje Italijana u vrijeme krize”, koje provedeno zajedno sa statističkom grupom SVG, ukazuje da su Italijani silom prilika postali skromni i više ne bacaju hrane.
“Recepti od ostataka hrane bezbrojni su u Italiji. Potrebno vam je samo malo kreativnosti i možete da pripremite ukusne ćufte od ostataka hrane kao što su govedina, hljeb, jaja i sir”, rekao je Serđo Marini, predsjedavajući udruženja “Koldireti”.
Iako je Italija zemlja bogate kulinarske tradicije, ona se većinom bazira na siromašnim sastojcima, što datira od kraja Drugog svjetskog rata, kada je bila nestašica hrane.
Toskanska “ribolita”, venecijanska “pinca” i napuljska “fritata pasta” zvuče kao neki gurmanski specijaliteti, ali sva ova jela zasnivaju se na recikliranim ostacima hrane, povrća i tjestenine.
Očekuje se da će ove godine biti najmanja potrošnja od Drugog svjetskog rata.
“Koldireti” je saopštio da je svaka četvrta porodica u Italiji u teškoj ekonomskoj situaciji.
Planirano povećanje poreza na dodatu vrijednost od jedan odsto, koje stupa na snagu u julu naredne godine, koštaće porodice dodatnih 500 miliona evra u povećanju cijena.