– Italijani dobili od Grada Banjaluke 10 miliona KM i sada traže još dva miliona za „dodatne radove“
– „Aquana“ tužbu odbacila i podnijela protivtužbu
– “Aquana”: Italijani bili suvlasnici „Aquane“ – sve odluke donosili njihovi predstavnici u UO
BANJALUKA, Italijanska firma „Atzwanger“, koja je gradila banjalučki Vodeni park „Aquana“ i bila jedan od njegovih suvlasnika tužila je to javno preduzeće tražeći odštetu od 2,2 miliona maraka plus zatezne kamate zbog, kako tvrde, nepredviđenih dodatnih radova koje su u vrijeme gradnje imali, a koji im nisu plaćeni. „Aquana“ je ovu tužbu u potpunosti osporila te podnijela kontratužbu protiv italijanskog partnera, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.
„Aquanu“ su polovinom jula 2005. godine osnovali grad Banjaluka i „Atzwanger“ koji je i gradio vodeni park. Grad je 2008. kupio udio italijanske firme i postao stoodstotni vlasnik, a u „Atzwanger“ je 2010. godine podnio tužbu tražeći 2,2 miliona KM za dodatne radove.
Italijani u tužbi navode da su ugovorom o građenju koji je potpisan krajem 2005. godine oni bili obavezani da izgrade vodeni park po sistemu „ključ“ u ruke i da im je „Aquana“ za te radove trebala platiti pet miliona evra što je i ispunila.
Međutim, oni tvrde da je u toku radova projekat promijenjen zbog „pronalaska podzemnih voda kao i zbog izričitog zahtjeva „Akvane“ i Nadzornog odbora koji su u toku izvođenja radova mijenjali strukturu pojedinih radova, kao i zbog tehničkih nedostataka u izvođačkom projektu koji su zahtijevali izmjenu pojedinih radova“.
„Tuženi je platio ugovorenu cijenu od pet miliona evra, ali se oglušio o zahtjev„Atzwangera“ da plati dodatne radove koji nisu bili predviđeni ugovorom o građenju. Ukupna vrijednost radova koji nisu plaćeni iznosi 2,2 miliona maraka“, navodi se u tužbi.
„Aquana“ podnijela kontratužbu
„Aquana“ je tužbu u potpunosti osporila navodeći da je neprecizna te da italijanska firma nije dostavila nijedan dokaz da su navedeni radovi zaista urađeni i da je za te radove imala pismenu saglasnost ili nalog tuženog odnosno nadzornog organa.
„Svi navodni dokazi koje je tužilac dostavio uz tužbu, kao što su prepis elektronske pošte, nepotpisani zapisnici ili lične impresije predstavnika tužioca, su bez ikakve dokazne snage“, navodi se u odgovoru na tužbu.
U odgovoru na tužbu piše i da su netačni navodi tužioca da je pojava podzemnih voda u toku izvođenja radova vanredni događaj, jer je prije izrade samog projekta, Grad Banjaluka, kao tada jedan od suvlasnika „Aquane“, dostavio nalaz geomehaničkog ispitivanja tla koji je nedvosmisleno ukazivao na postojanje podzemnih voda.
Dodaje se da je neosnovan i zahtjev za naknadu radova koje je izvođač morao da izvede u cilju otklanjanja nepravilnosti uočenih od komisije za tehnički prijem i inspekcija, jer „otklanjanje takvih nepravilnosti uvijek pada na teret izvođača“.
„Takođe, tužilac je u momentu izgradnje vodenog parka bio jedan od suvlasnika „Aquane“, u Upravnom odboru je, od ukupno šest, imao četiri člana, te je većinu odluka donosio bez bilo kakve, a pogotove bez pismene saglasnosti predstavnika „Aquane“, navodi se u odgovoru na tužbu.
„Aquana“ je odmah podnijela i protivtužbu protiv „Atzwangera“ navodeći da ta firma radove nije završila u skladu sa rokom predviđenim u ugovoru.
Kako navode, ugovorom je bilo precizirano da „Atzwanger“ završi radove i omogući tehnički prijem vodenog parka u roku od devet mjeseci od kada mu je zemljište stavljeno na raspolaganje, a što italijanska firma nije uradila.
„Investitor je bio dužan staviti izvođaču na raspolaganje zemljište za početak izgradnje 20. decembra 2005. godine, što je i uradio, a izvođač je imao obavezu da sve radove završi u roku do devet mjeseci. Međutim, izvođač je vodeni park predao investitoru tek u junu 2007. godine, odnosno sa 37 sedmica zakašnjenja, zbog čega „Aquana“ traži naknadu od 144.690 KM sa zakonskim kamatam“, navedeno je u kontratužbi.
Vodeni park pod vodom
Inače, „Aquana“ od osnivanja posluje sa gubicima, a minus ovog javnog preduzeća u prošloj godini je iznosio 766.211 KM.
„Aquana“ je 2014. godine pretrpjela i velike štete u poplavama. Šteta prouzrokovana poplavom na Gradskom olimpijskom bazenu, kako su ranije saopštili iz „Akvane“ iznosila je 390.000 KM.
Grad je u prošloj godini izdvojioo grant od 880.000 KM za Gradski olimpijski bazen.
U izvještaju o poslovanju „Akvane“ u prošloj godini navdeno je da lani izvršen remon bazenske tehnike te da je rađeno na otklanjanju posljedica poplava tako da ovaj grant nije ni blizu dovoljan da bi Gradski olimpijski bazen ostvario pozitivan rezultat. Naveli su i da olimpijski bazen Otoka u Sarajevu koji ima slične kapacitetet kao banjalučki ostvaruje redovan grant od Grada u iznosu od 1,4 miliona KM.
CAPITAL: Marina Čigoja