BEOGRAD, U toku ove godine iz Italije će u Srbiju stići minimum milijarda evra investicija, kažu za “Blic” u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. Najveći dio tih investicija doći će iz “Fijata” koji će samo u opremu za proizvodnju novog modela do kraja godine uložiti 400 miliona evra.
Na jučerašnjem sastanku u Beogradu ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić i italijanski ministar ekonomskog razvoja Paolo Romani potvrdili su da će investicije Italije u Srbiji da rastu. Italijanima je najzanimljivija tekstilna i auto-industrija.
– Trenutno je 10 kompanija iz Italije zainteresovano za ozbiljna ulaganja u Srbiju i . Ne možemo reći njihova imena jer poslovi još nisu realizovani, ali riječ je o automobilskoj, tekstilnoj industriji i oblasti energetike. Zajedno sa ulaganjem u opremu za proizvodnju, “Fijat” bi do kraja godine mogao da uloži oko 900 miliona evra.
Ako se tome doda da “Beneton” u Nišu planira da gradi fabriku od 43,2 miliona evra, onda dolazimo do toga da ćemo iz Italije privući najmanje milijardu evra investicija – kažu u Ministarstvu ekonomije.
Romani je istakao da su italijanski preduzetnici veoma zadovoljni uslovima poslovanja u Srbiji i najavio je dolazak i novih investitora.
– Najznačajnije italijanske kompanije do sada prisutne u Srbiji su „Beneton“, „Golden lejdi“ koja već ima tri fabrike u Srbiji, „Pompea“ koja ima već dvije, kao i „Kalcedonija“ – rekao je Dinkić.
I u kancelarijama SIEPA, agenciji za za strana ulaganja i promociju izvoza, kažu da je u toku 10 projekata o italijanskim ulaganjima u Srbiju.
– To su investicije iz automobilske, tekstilne i mašinske industrije i biće premašene prošlogodišnje investicije iz Italije od oko 35 miliona evra – kaže za “Blic” Aleksandar Momirović iz SIEPA.
Srpski izvoz u Italiju u prošloj godini porastao za čak 44 odsto i u Privrednoj komori Srbije ističu nekoliko kurioziteta:
– Italija je u posljednjih 20 godina bila uvijek na jednom od prva tri mjesta kada je u pitanju plasman srpskih roba. Izvoz na italijansko tržište dostigao je 20 odsto ukupnog izvoza Srbije na tržište EU, odnosno 11,5 odsto našeg ukupnog izvoza – objašnjava Darko Mamula iz PKS.
Sporazum o gradnji hidroelektrana na Drini
Elektroprivreda Srbije i italijanska kompanija „Seći energija“ potpisali su preliminarni sporazum o izgradnji hidroelektrana na srednjem toku Drine u koju bi trebalo da bude uloženo više od 800 miliona evra. Ministar energetike Srbije Petar Škundrić je u Vladi Srbije u Beogradu, nakon potpisivanja ugovora, rekao da je plan da se izgrade hidroelektrane kapaciteta većeg od 300 megavata, kao i da je srednji tok Drine jedan od najboljih hidropotencijala u Srbiji. Predsjednik kompanije „Seći energija“ Gaetano Makaferi rekao je da je prelimiranim sporazumom sa Elektroprivredom Srbije drugi projekat u saradnji dvije kompanije koje su već osnovale zajedničko preduzeće za izgradnju deset hidroelektrana na Ibru. Makaferi je kazao da bi izgradnja hidroelektrana na Ibru kapaciteta 103 megavata trebalo da počne u prvoj polovini sljedeće godine i da bude gotova do 2015. godine. Vrijednost izgradnje hidroelektrana na Ibru je 300 miliona evra. Blic