PODGORICA, Ukoliko crnogorska Vlada ne riješi problem Kombinata aluminijuma koji EPCG duguje 32 miliona evra, i ne omogući poskupljenje struje, italijanski partneri u Elektroprivredi bi mogli da “dignu sidro” – već u martu.
Loši poslovni rezultati, veliki pritisak i kritike u Italiji zbog aranžmana A2A u Crnoj Gori, nemogućnost italijanskih menadžera da u EPCG organizuju posao po svom nahođenju, razlozi su zbog kojih Italijani, nakon dvije godine, razmišljaju o izlasku iz “crnogorske priče”.
Prema informacijama “Novosti” iz izvora bliskih A2A, ovakva razmišljanja su i predočena crnogorskoj Vladi, a sastanak premijera Igora Lukšića i generalnog direktora Renata Ravanelija, održan u utorak trebalo je da “pokrene” stvari sa mrtve tačke.
Rok do kojeg italijanski partneri očekuju “pozitivne pomake” je mart naredne godine. Do tada bi Vlada trebalo i definitivno da riješi pitanje Kombinata aluminijuma koji je “kamen o vratu” EPCG, a građani mogu, gotovo izvjesno očekivati – skuplju struju.
Nekadašnji najveći pojedinačni akcionar Elektroprivrede Vasilije Miličković kaže da je ovo i predviđao kada je nakon ulaska A2A preporučio malim akcionarima prodaju akcija, jer “ni u ludilu ne bi ostao u tom aranžmanu”.
– Ovo što se dešava u KAP i Elektroprivredi je posljedica dogovora iz “Granda” sa Rusima, i tajnih aranžmana Mila Đukanovića sa Berluskonijem, i sada svi traže način da se iz toga izvuku – kaže Miličković.
On podsjeća na netransparentnu privatizaciju i dokapitalizaciju EPCG, gdje je tender, kako kaže, unaprijed spreman za A2A koja “nije ispunjavala uslove da postane strateški partner”. Miličković ima i originalno rješenje za gordijev čvor koji je pred premijerom.
– Jedino rješenje koje bi sve zadovoljilo je da Regulatorna agencija ze energetiku, umjesto da odobri povećanje cijena struje, KAP izda licencu da prodaje struju, makar dok se ne popravi situacija sa cijenom aluminijuma. To bi mu obezbjedilo profit od 80 miliona evra godišnje, uredno bi plaćao Elektroprivredi, izmirivao plate radnicima, a EPCG bi bila zadovoljna – kaže Miličković.
Pošto KAP najvjerovanije neće dobiti licencu da prodaje struju, Vlada će morati da pronađe solomonsko rješenje da zadovolji i ruskog i italijanskog partnera. Koča Pavlović, potpredsjednik Pokreta za promjene, smatra da, u kontekstu cijele priče, nedavni boravak ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua u Podgorici, može nagovijestiti “rješenje”.
Po njegovim riječima, pored političkog aspekta, odnosno zaokreta crnogorske vlasti od evropskog ka “ruskom putu”, Šojgu nije slučajno pomenuo da je Rusija zainteresovana za ulaganje u crnogorski energetski sistem.
– Opcija u kojoj bi ruski partneri mogli zamijeniti italijanske u Elektroprivredi, možda bi donijeli trenutnu relaksaciju, i kada je u pitanju KAP, ali bi u političkom smislu, umjesto demokratizacije i evropskog puta, to bilo pogubno za Crnu Goru – kaže Pavlović.
Ko je pravi partner
Vlade Miličković kaže da je vrlo indikativno da je A2A odustala od većinskog vlasništva, ali i da akcije EPCG koje su pale na dva-tri evra na berzi – niko ne kupuje.
– Umjesto moćnog strateškog partnera sa iskustvom, Vlada je u visoko koruptivnom poslu izabrala A2A koja je osnovana 2008. godine. Samo mjesec dana prije privatizacije EPCG, A2A je emitovala obveznice vrijednosti 800 miliona dolara, a ta emisija je apsolutno uspjela. Postoje indicije da je novac za njihov otkup došao sa egzotičnih ostrva i sa ovih prostora, pa je logično pitanje da li je A2A stvarni partner u EPCG – kaže Miličković. Novosti