RIM, Na pitanje što vam prvo pada na pamet kada pomislite na Italiju, većina stranaca vjerojatno će odgovoriti stil, umjetnost i moda. Ako isto upitate prosječnog Italijana, odgovor će biti kriza, piše novinska agencija Reuters.
Po podacima kompanije za ispitivanje tržišta AC Nielsen, koja dvaput godišnje provodi istraživanje u 48 zemalja, Italija je u drugoj polovini 2007. zabilježila najveći pad povjerenja potrošača na svijetu.
Taj podatak ne predstavlja nikakvo iznenađenje za bilo koga tko živi u toj zemlji. Podugačka kriza sa smećem, zbog koje su ulice Napulja mjesecima bile zatrpane otpadcima, simbolizira raspoloženje nacije. Italija danas pomalo podsjeća na Britaniju 1970-ih. Tokom toga perioda, kada je bilo i mnogo štrajkova, smeće koje je tada zatrpavalo ulice britanskih gradova takođe se činilo simbolom nacionalne krize.
Italija je treća najveća privredna zemlja u 15-članoj evrozoni, ali njezina infrastruktura je neprikladna i zastarjela, narušavajući tako njezin položaj u grupi bogatih zemalja G7. Privrednim rastom ta zemlja zaostaje za ostalim članicama evrozone već duže od deset godina, bez obzira na to koja vlada bila na vlasti. Lična potrošnja slabi jer je kupovnu moć nagrizla stagnacija primanja i drastični porast cijena osnovnih potrošačkih artikala.
Rast produktivnosti se od 1990. usporio a i BDP je rastao manje od prosjeka EU-a. Italija je tako ostvarila najslabije privredne rezultate u jednom od područja sa najslabijim rastom u svijetu. Predviđa se da bi se taj trend trebao nastaviti i ove godine, i to pored revitalizacije izvoza koji Italija bilježi u posljednje vrijeme.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nije to tako crno kao sto se predstavlja. To vam je isto kao kad npr. za Belgiju kazu da bogata Flandrija zeli da se odvoji od siromasne Valonije, s tim sto ta “siromasna” Valonija ima veci BNp nego reimo Grcka, Portugal ili Spanija.