RIM, Italijanska ekonomija i dalje zabrinjava finansijska tržišta, uprkos sporazumu lidera evrozone o mjerama za suzbijanje dužničke krize u tom monetarnom bloku.
To je primoralo Rim da plati znatno više kamatne stope kako bi pribavio nove finansije.
Prinos na današnjoj aukciji italijanskih obveznica s rokom dospijeća u 2022. premašio je “crvenu liniju” od šest odsto, nivo za koji mnogi analitičari smatraju da je neodrživ za javne finansije na duži rok.
“Kamatne stope na tom nivou nisu održive na dugi rok”, upozorio je analitičar Đuzepe Marafino u kompaniji “Berkliz kapital”, naglasivši od koliko je velikog značaja da one ponovo krenu nadole, s obzirom na slab rast italijanske ekonomije i veliko dužničko opterećenje.
Ogroman italijanski dug od 1,9 biliona evra dostiže 120 odsto bruto domaćeg poizvoda (BDP) te članice zone evra, u poređenju s limitom u Evropskoj uniji od 60 odsto BDP.
Prinos na obveznice koje stižu na naplatu 2017. skočio je sa 2,33 odsto, na 5,59 odsto, na one s dospijećem u 2014. sa 4,68 odsto, na 4,93 odsto i na obveznice s dospijećem u 2019. sa 4,03 odsto, na 5,81 odsto.
Državna blagajna je pribavila ukupno 7,94 milijarde evra, ali nije uspjela da ostvari cilj od 8,5 milijardi evra.
Uticaj te aukcije na italijansko tržište akcija, koje je ojačalo više od pet odsto poslije postizanja sporazuma o dugu evrozone, bio je žestok, pa je indeks akcija berze u Milanu FTSE Mib skliznuo blizu dva odsto.
Aukcija je predstavljala prvi test povjerenja investitora u obveznice evrozone, poslije samita lidera EU na kojem je postignut sporazum o povećanju fonda za spasavanje finansijski ugroženih članica (EFSF), dokapitalizaciji banaka i otpisu 50 odsto grčkog duga koji je u vlasništvu privatnih kreditora.
Analitičari ističu da investitori smatraju italijanski dug visoko rizičnim jer nemaju mnogo povjerenja u vladu premijera Silvija Berluskonija, uprkos njegovom uvjeravanju evropskih kolega u sprovođenje ekonomskih reformi.
Tržišta takođe očekuju da vide detalje novog plana evrozone kako bi procijenili da li će te mjere biti dovoljne da bi se izbjeglo širenje krize na ugrožene zemlje, kao što su Italija i Španija.
Berluskoni je obećao kolegama u evrozoni da će do 15. novembra predstaviti pojedinosti o reformama, uključujući prodaju državne imovine i lakše otpuštanje s posla, i da će te mjere sprovesti u sljedećih osam mjeseci. Italija je takođe potvrdila svoj cilj da će uravnotežiti budžet u 2013. zahvaljujući drakonskom paketu mjera štednje koje je parlament odobrio ranije ove godine. Tanjug