RIM, Italija predlaže uvođenje “poluautomatskog mehanizma” kako bi se smanjila cijena zaduživanja država članica evrozone pogođenih krizom u odnosu na Njemačku.
“Zamisao je da se ove nedjelje raspravlja o mehanizmima koji bi se aktivirali poluautomatski kada se razlike u troškovima zaduživanja previše povećaju”, rekao je italijanski ministar za evropske poslove Enzo Moavero.
Ministri finansija evrozone sastaju se u četvrtak u Luksemburgu, a u petak će im se pridružiti njihove kolege iz ostalih članica EU-a.
Prinosi na italijanske desetogodišnje obveznice porasli su u ponedjeljak na 6,06 odsto, dok se njemačke prodaju po rekordno niskim kamatama.
Istovremeno, španske desetogodišnje obveznice prodaju se uz još više kamate – gotovo 7,3 odsto, a prag od 7 odsto prisilio je Irsku, Portugal i Grčku da zatraže međunarodnu pomoć.
Evropska centralna banka pomogla je prošle godine Španiji i Italiji otkupivši njihove obveznice i osiguravši bilion evra jeftinih zajmova bankama, koje su taj novac u velikoj mjeri iskoristile za kupovinu državnih obveznica.
Njemačka centralna banka obje je mjere nerado podržala jer strahuje od povećanja inflacije i ne vjeruje u brza rješenja.
“Poluautomatski” mehanizam ECB-a vjerovatno bi bio protivan odredbi u mandatu ECB-a koja zabranjuje direktno spašavanje država.
Druga opcija, automatska intervencija Evropskog mehanizma za stabilnost (ESM), stalnog kriznog fonda EU-a koji će zaživjeti u julu, takođe je neizvjesna jer sve njegove intervencije mora da odobri njemački parlament.
Ukoliko se proši kriza na Italiju i Španiju, ni Evropski mehanizam za stabilnost niti Međunarodni monetarni fond (MMF) neće imati dovoljno sredstava da ih spase, upozoravaju analitičari, prenose agencije.