“Smisao ovog prijedloga nisu privilegije, već stimulativno djelovanje javne vlasti na poslodavce u IT sektoru kako bi uz malo niže troškove mogli značajnije povećati plate radnicima koji već sutra, ako zažele, mogu otići iz BiH i pronaći posao bilo gdje u svijetu. Napominjemo da svake godine BiH napusti oko 145 stručnjaka u oblasti IT čime država BiH, osim činjenice da ostaje bez mladih, visokoobrazovanih kadrova gubi oko 300 miliona KM kolika je vrijednost njihovog obrazovanja i potencijalna dobit koju ove osobe mogu doprinijeti. Dakle samo u protekle četiri godine BiH je osigurala 1,2 milijarde KM investicija najrazvijenim državama svijeta u ljudskom kapitalu”, saopšteno je iz BIT Alijanse.
“Posebno smo zatečeni tvrdnjama kako bi jedno ovakvo rješenje dovelo “do složenijih softverskih rješenja u obračunu i kontroli plaća” te da je i to prepreka njegovom eventualnom usvajanju!? Javno nudimo Poreznoj upravi FBIH da im naši IT stručnjaci besplatno izrade bilo kakvo softversko rješenje za koje imaju potrebu, jer naše kompanije realiziraju slične poslove u brojnim državama svijeta. Posebno napominjemo kako su naši prijedlozi strateške, a ne operativne prirode. Stoga nas čudi reakcija Porezne uprave FBiH, čiji zadatak je provođenje zakona i kontrola. Ovdje se država, prije svega Parlament i Vlada trebaju opredijeliti koje strateške grane privrede treba pomoći kako bi se ubrzao ukupni razvoj društva”, navode iz BIT Alijanse.
Na kraju su pozvali Federalno ministarstvo finansija, Vladu FBiH i Parlament FBiH da prihvate BIT Alijansu kao partnera kako bi otvorili ozbiljne razgovore o njihovom prijedlogu, ali i o generalnoj poslovnoj klimi koja objektivno guši svaki ozbiljniji razvoj kako IT sektora, tako i privrede u cjelini. Klix.ba