SARAJEVO, Na zahtjev alternativnog operatera fiksne telefonije, Konkurencijski savjet BiH pokrenuo je postupak protiv BH Telekoma i Telekoma Srpske zbog sumnje u postojanju zabranjenog sporazuma i zloupotrebe dominantnog položaja što je kažnjivo po Zakonu o konkurenciji BiH, saznaje Capital.ba.
Na osnovu zahtjeva firme za informatički inžinjering i usluge “Akt.online” d.o.o. Sarajevo, Konkurencijski savjet usvojio je Zaključak (ZAKLJUČAK o pokretanju postupka) po kojem će provesti istragu po Zakonu o konkurenciji i podzakonskim aktima koji regulišu oblast tržišne konkurencije, kao i drugim relevantnim propisima.
BH Telekom i Telekom Srpske obavezna su da dostave svu traženu dokumentaciju i da ispune druge zahtjeve Konkurencijskog savjeta.
Pretežna djelatnost privrednog subjekta Akt.online je pružanja telekomunikacijskih usluga i on je alternativni operater usluga javne fiksne telefonije i posjeduje dozvole za pružanje internet usluga, za javnog mrežnog operatera, ISPC kod, dozvolu za pružanje fiksnih javnih telefonskih usluga, dozvolu za korištenje telefonskih brojeva, korištenje bloka 1000 brojeva u telefonskoj mreži i šest mikrotalasnih linkova.
“Akt.online” u svom Zahtjevu navodi da su BH Telekom i Telekom RS, po Zakonu o komunikacijama BiH i Pravilnikom RAK-a, kao javni operateri dužni ponuditi drugim operaterima, uključujući i Podnosioca zahtjeva, priključak na infrastrukturu (tzv. interkonekcija). Međutim, u više navrata “Akt.online” se obraćao privrednom subjektu BH Telekom sa zahtjevom za uspostavljanje interkonekcije, pregovori su počeli ali konačan Sporazum nije zaključen u zakonski predviđenom roku od 90 dana, već osam mjeseci kasnije.
Šteta 4,9 miliona KM
U međuvremenu “Akt.online” u više navrata formalno je zamolio BH Telekom da završi proces interkonekcije, na što privredni subjekt BH Telekom nije reagovao nego je nastavio sa odugovlačenjem uspostavljanja interkonekcije. Zbog pomenute situacije Podnosilac zahtjeva bio je prinuđen otkazati dogovoreni posao i ugovore sa međunarodnim operaterima, i time pretrpio direktnu poslovnu štetu od 4.929.790 KM. “Akt.online” se obratio RAK-u, ali iako je RAK održao nekoliko zajedničkih sastanaka sa “Akt.online” i BH Telekom, na kojima je zaključkom RAK-a utvrđeno da potpisivanje međusobnog Sporazuma ne može i ne smije biti uslovljavano od strane BH Telekom, realizacija Sporazuma je i dalje bila opstruisana od strane BH Telekom.
Nakon godinu dana od podnošenja prvog zahtjeva za zaključenje Sporazuma, od strane “Akt.online”, on je i zaključen, ali su mnoga ključna pitanja ostala neriješena.
Odbio i Telekom Srpske
“Akt.online” je 29. januara 2009.godine podnio zahtjev Telekom RS za uspostavljanje interkonekcije, međutim Telekom RS, je to odbio navodeći kao razlog, da ne raspolaže odgovarajućim kapacitetom za navedenu realizaciju.
Nakon dužeg pregovaranja, “Akt.online” je ipak zaključio Sporazum o interkonekciji sa Telekom RS, ali uz znatno zakašnjenje i uz privremenu redukciju za 50% od traženih interkonekcijskih kapaciteta.
“Akt.online” smatra, da su privredni subjekti BH Telekom i Telekom RS “zloupotrijebili svoj dominantni položaj I time onemogućavaju liberalizaciju tržišta na segmentu iznajmljenih vodova i štite svoj monopolistički položaj. Zbog takve situacije, isti privredni subjekti su u mogućnosti da naplaćuju svoje usluge krajnjim korisnicima po visokim cijenama”.
“U isto vrijeme dominantni operateri ovu uslugu nude na međunarodnom tržištu ino-operaterima, dovodeći time lokalne alternativne operatere u diskriminirajući položaj.
“Cijena terminacije ino-telefonskog saobraćaja u mreže javnih operatera koju alternativni operateri plaćaju, treba izjednačiti sa cijenom lokalnog poziva, kako je i praksa u tom poslu u zemljama Evropske unije i u zemljama koje su u fazi približavanja Evropskoj uniji (Hrvatska, Makedonija …). Na tim liberalizovanim tržištima cijena za međunarodnu i lokalnu terminaciju su na istom nivou, jer su svjetski i evropski regulatori ustanovili da ne postoji ni jedan razlog koji bi opravdao razliku između cijena za lokalnu i međunarodnu terminaciju. Znači da za javnog operatera svakako nema razlike da li se radi o terminaciji ino-saobraćaja preko alternativnog operatera ili lokalnog saobraćaja (nema dodatnih troškova, nema dodatno angažovane infrastrukture i opreme). U ovom momentu sve troškove svakako snose alternativni operateri, a na drugoj strani dominantni operateri (BH Telekom, Telekomunikacije RS pa i HT Mostar) na taj način uvećavaju svoj promet i prihod, te u značajnoj mjeri narušavaju konkurenciju. Iz ovog je vidljivo da javni operateri očito krše odredbe člana 10. stav 2. tačka a), c) i d) Zakona o konkurenciji”, ističe “Akt.online”.
Podnosila zahtjeva tvrdi da dominantni telekom operateri koriste i svoje mobilne mreže, do kojih alternativni operateri i dalje nemaju direktan pristup, kao vid zaštite konkurencije, odnosno direktno štite svoj monopolistički položaj na tržištu. capital.ba
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
podrzavam. trziste telekomunikacija u bih je oligopolsko trziste. konkurencijsko vijece tu ima siroka ovlastenja. neka malo telekomi postanu svjesni da nece biti bez konkurencije (ova istraga nije nesto materijalno znacajna po poslovanje oba telekoma, ali mislim da je dobra za krajnje korisnike).
i bilo je vrijeme da i njih neko pretrese. Sramota sta rade
Hoće li ovaj Akt.online, Annex ili neki drugi alternativni davalac usluga u fiksnoj telefoniji na infrastrukturi postojećih telekoma uz svoje račune naplaćivati i RTV pretplatu?
Interesantno je da većina građana od alternativnih davalaca usluga u fiksnoj telefoniji očekuju jeftinije usluge i bolji kvalitet. I to se redovno ne obistini. Primjer je davanje licence Telenoru za drugog fiksnog operatora u Srbiji. Čim su dobili licencu izjavili su da usluge ne mogu biti jeftinije, ali će navodno biti kvalitetnije. Pitam se kako, ako će uslugu pružati na već postojećoj infrastrukturi Telekoma Srbija? Sigurno neće prekopati čitavu Srbiju uzduž i poprijeko da bi napravili alternativnu mrežu…
Ne kažem da usluge ne bi mogle biti jeftinije ili kvalitetnije, ali mislim da se nijedan privatni fiksni operator ne može nositi sa veličinom i snagom sadašnjih telekoma. Šta god ovi mali ponude, veliki mogu još jeftinije. Krajnji rezultat može biti nešto jeftinija usluga, ali ne mnogo. Masovno preuzimanje i “drmanje” sadašnjih operatora je iluzorno očekivati.
a zasto veliki ne ponude jeftinije? zato sto su jedini.
@Akcionar:
Koliko ja znam cijene u fiksnoj telefoniji Telekoma Srbija su socijala. Ulaskom Telenora na trziste fiksne telefonije, i cijene postaju trzisne. Takvo obrazlozenje se provlacilo po medijima. Koliko je to tacno, ne znam …
Ma ko bi normalan uopste i pomislio da krene u biznis sa telekomunikacijama u BiH kada postoji situacija da dvije kompanije posjeduju sve telekomunkacione kablove u drzavi. To moze samo neka firma ili osoba koja je i sama sumnjiva, prepredena, spremna na davanje mita, korupciju dakle antifirma. Svaka cast Aneksu na postignutom u segmentu telekomunikacija ali siguran sam da su i oni imali jaaaaku politicku podrsku koju su stekli mitom i korupcijom.
Sta napravi onaj Aleksandar Bel.
Akt.online je povukao tuzbu protiv Telekoma Srpske (citaj dogovorili se , radi prodaje Telekoma Srbija) a nastavili su postupak protiv BH telekoma