LONDON, Zavisnost istočne Evrope od kredita denominovanih u inostranoj valuti, koji su lani doveli neke zemlje na ivicu bankrota, i nadalje će mučiti taj region.
Agencija za rejting Fič smatra da ta zavisnost predstavlja opasnost koja ugrožava finansijsku stabilnost cijelog regiona, ali navodi da se “taj problem može brzo riješiti tako što ćete uvesti strožu regulaciju i za banke i što ćete smanjiti atraktivnost kredita u inostranstvu”.
Analitičar Fiča Majkl Stajnbart kaže da će i onda stalno morati da se nude lokalnoj privredi neki drugi vidovi kredita, ocijenjujući da u kratkoročnom periodu ne postoji drugo rješenje, iako ti krediti, denominovani u lokalnim valutama, imaju prilično visoke kamate.
Istočnoevropske banke i njihove matične kompanije iz Austrije, Nemačke i Švedske, zabilježile su lani nagli rast neisplaćenih kredita. Slabljenje poljskog zlota, mađarske forinte i rumunskog leja je, takođe, mnogim domaćinstvima poskupjelo otplatu kredita.
Obim propalih kredita se značajno pogoršao zbog rasta troškova njihove otplate, a Međunarodni monetarni fond (MMF) je morao Mađarskoj, Rumuniji, Letoniji i Ukrajini da obezbedi inostrane kreditne programe za finansiranje njihovih stranih dugova.
U Letoniji udio kredita domaćinstava i firmi, denominovanih u inostranim valutama predstavlja čak 91 odsto od ukupnog obima kredita, a u Estoniji 86,5 procenata. U Mađarskoj udio inostranih kredita u ukupnoj kreditnoj zaduženosti njenih građana i firmi predstavlja 63,9, a u Poljskoj 34,9 odsto.
Brzo prihvatanje evra bi, prema Stajbartovom mišljenju, rješilo problem kredita denominovanih u inostranim valutama, pošto bi otklonilo rizike vezane za fluktuaciju valutnih kurseva.
“To je, međutim, svetska privredna kriza odložila”, dodao je on ocijenjujući da je prihvatanje evra u nekim zemljama pomereno za tri do četiri godine. Forinta, zlot i lej su u prvoj polovini 2009. spadali među valute koje su najviše oslabile u odnosu na evro i dolar.
Od tada su se njihovi kursevi, istina, opet povećali, kao što je, na primer, poljski zlot koji je u odnosu prema evru ojačao za 5,6 odsto, ali su i dalje nestabilni, što potkopava privrednu i finansijsku stabilnost tih država. Tanjug