BANJALUKA, Štediše iz BiH koje su imale staru deviznu štednju u Ljubljanskoj i Invest banci mogu da očekuju odštetu putem obveznica kroz duži vremenski period, odnosno kroz nekoliko godina sa određenom kamatom.
Rekla je ovo “Glasu Srpske” predstavnik Savjeta ministara BiH u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu Monika Mijić i naglasila da u Srbiji i Sloveniji postoji slična šema u ovakvim slučajevima, te da su samo razlike u modalitetima isplate i u kamatama.
– Evropski sud za ljudska prava naložio je Srbiji i Sloveniji da su u roku od šest mjeseci od dana konačnosti ove presude dužne da preduzmu mjere kako bi omogućile aplikantima da im se isplati njihova stara devizna štednja pod jednakim uslovima kao što je ta štednja isplaćena štedišama koje su imale štednju položenu na teritoriji Srbije, odnosno Slovenije – istakla je Mijićeva.
Prema njenim riječima, to ne znači da će štedišama iz BiH štednja biti isplaćena u gotovini u roku od šest mjeseci, već da su Slovenija i Srbija dužne da u svoju šemu isplate stare devizne štednje preuzmu i ove štediše, te im isplate štednju pod jednakim uslovima kao i svim ostalim koji su imali štednju na teritoriji Srbije i Slovenije.
– Prvo treba čekati da ova presuda postane konačna. U roku od tri mjeseca od dana donošenja presude svaka stranka može podnijeti zahtjev za preispitivanje, što će Srbija i Slovenija najvjerovatnije i učiniti. O tom zahtjevu će odlučivati panel sudija Evropskog suda. Ukoliko se ne prihvati njihov zahtjev, taj dan kada se zahtjev odbije presuda će postati konačna. Međutim, ako panel prihvati taj zahtjev, slučaj će biti preispitan pred Velikim vijećem suda i onda će presuda Velikog vijeća suda biti konačna – kazala je Mijićeva.
Dodala je da je štedišama iz BiH ostalo da se nadaju da će ovakva presuda kakvu je Evropski sud donio postati konačna, te da je onda na Srbiji i Sloveniji da preduzmu generalne mjere kako je to sud i naložio.
– Ova presuda je fantastična, jer je prvi put Evropski sud za ljudska prava, iako se bavi ovim problemom dugi niz godina, donio tako jasnu i pravičnu presudu – istakla je Mijićeva.
Mijićeva je podsjetila da je bilo 130.000 štediša Ljubljanske banke u BiH i 132.000 štediša Invest banke, gdje je dug prema štedišama Ljubljanske iznosio oko 250 miliona maraka bez kamate, a oko 100 miliona maraka je bio dug prema štedišama Invest banke.
Evropski sud za ljudska prava presudio je u utorak da je Slovenija odgovorna za povredu prava na mirno uživanje vlasništva i prava na efikasno pravno sredstvo štedišama koje su deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorije Slovenije, te Srbija za neisplaćivanje devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorije Srbije.
Slovenija je najavila žalbu na presudu. Invest banka je od početka januara 2003. godine u stečaju. Glas Srpske