VAŠINGTON, Grupa američkih i kanadskih naučnika je razvila genski test kojim se utvrđuje da li je rak pluća kod pacijenta agresivan ili se može izbjeći radikalnija terapija.
Istraživači su objavili da su obavili analizu tkiva raka pluća kod 442 osobe i ustanovili da nivo aktivnosti nekih gena može da pomogne da se predvidi koji će slučajevi raka biti smrtonosni, a koji bi mogli da se lječe.
Utvrđivanje da li određena osoba ima agresivan tumor, koji će se brzo i nekontrolisano proširiti van pluća, veoma je važno kako bi se utvrdio tip neophodne terapije.
Istraživači smatraju da bi shvatanje agresivnosti gena, kao i uzimanje u obzir kliničkih faktora kao što su godine, pol i stupanj razvoja tumora kod određenog pacijenta mogli da im pomognu u prognozama vezanim za agresivnost raka pluća.
Jedan od naučnika koji su učestvovali u istraživanju, Dejvid Bir (David Beer) s univerziteta u Mičigenu (SAD), izjavio je da je utvrđeno da od ukupno 22.000 gena ispitivanih tokom istraživanja (čiji su rezultati objavljeni u britanskom naučnom časopisu “Nejčer medisin”), aktivnosti njih više stotina služi kao indikator za utvrđivanje agresivnosti tumora, odnosno njihove sposobnosti da metastaziraju.
Rak pluća je u svjetu među muškarcima najsmrtonosniji od svih oblika raka, dok se kod žena nalazi na drugom mjestu. Godišnje 975.000 muškaraca i 376.000 žena umre od te vrste kancera, objavilo je Američko udruženje za borbu protiv raka.