LIVNO, SARAJEVO, Bez kriterijuma je potrošeno oko 480.000 KM iz budžeta Livanjskog kantona u prošoj godini, dok za oko 700.000 KM nije dokazano da su namjenski utrošene, utvrdili su federalni revizori.
Budžetska sredstva trošena su i bez plana, prioriteta i mimo zakona, budžetski korisnici su stvarali veće obaveze nego što im je bilo odobreno, a resorna ministarstva nisu preduzimala mjere da naplate oko 173.000 KM koncesija, što je oštetilo i budžete opština.
Zbog ovoga su federalni revizori istakli da finansijsko poslovanje Livanjskog kantona prošle godine nije bilo u svim značajnim aspektima usklađeno sa zakonima, te su dali negativno mišljenje.
“Obračun pojedinih naknada plata nije vršen skladno zakonskim propisima. Tekuća rezerva nije korištena u hitnim i nepredviđenim slučajevima niti su doneseni kriterijumi za odobravanje iste. Tekuća rezerva realizovana je u iznosu od 723.442 KM, a najveći dio sredstva izvršen je za namjene koje su se mogle planirati budžetom, kao što su rekonstrukcija zgrade, troškovi reprezentacije, isplate udruženjima, za rad u komisiji i održavanje vozila”, navedeno je u izvještaju.
Budžetski korisnici pri izradi budžeta LK nisu dali obrazloženja svojih zahtjeva, nisu sačinjavali mjesečne i tromjesečne finansijske planove, a nisu ni utvrđeni prioriteti izvršenja budžeta potrebni kako bi izmirenje obaveza bilo vršeno u skladu sa likvidnosti. Pri tome je za 55.000 KM prekoračeno davanje drugim nivoima vlasti.
Za bruto plate i naknade troškova zaposlenih potrošeno je oko 35,6 miliona KM, a ukupni kantonalni budžet bio je 60,7 miliona KM. Državni službenici ocjenjivani su tako da im je sa dodatkom plata bila veća od plate službenika iz narednog platnog razreda. Naknade na ime ocjene rada za 2008. godinu MUP je platio u 2010. godini, dok je sličnu praksu imalo i Ministarsto obrazovanja kod isplate jubilarnih nagrada. Za postignute rezultate rada Uprava za inspekcijske poslove je pojedinim radnicima dala veće naknade od propisane, dok su neki budžetski korisnici nepravilno obračunavali i naknade za vrijeme bolovanja i porodiljskog dopusta pa je isplaćivano više. Na putne troškove je potrošeno oko 176.000 KM, a veliki broj putnih naloga bio je bez datuma, nepravilno su obračunavane dnevnice, a Skupština i Ministarstvo obrazovanja trošili su za putovanja osoba koje tu nisu zaposlene. Revizori nisu mogli potvrditi da je za reprezentaciju opravdano potrošeno 115.400 KM, jer nije evidentirana svrha, negdje nije navedena hrana i piće koji su konzumirani, a pod reprezentacijom su pravdani troškovi noćenja.
Pojedini budžetski korisnici su isplaćivali naknade za rad u komisijama za poslove koji su bili redovni, a za redovne poslove je nekoliko ministarstava i škola neutemeljeno sklapalo ugovore o djelu, nisu urađeni izvještaji o obavljenom poslu i pri tome su određene isplate vršene unaprijed.
U revidiranom periodu na čelu Vlade LK bio je Nediljko Rimac, a ministar finansija Ante Krajina, koji je sada na čelu Ministarstva finansija FBiH. Odgovor na nalaze revizora nismo dobili, jer je Rimac bio na putu, a Krajina nije odgovarao na pozive.
Propusti
723.442 KM rezerve trošeno na sporne projekte
173.000 KM…. nenaplaćenih koncesija
115.400 KM…. za spornu reprezentaciju
55.000 KM ….. prekoračenje davanja drugim nivoima vlasti
Javne nabavke
Revizijom je utvrđeno i kršenje Zakona o javnim nabavkama pa su tri srednje škole u Livnu potrošile 46.000 KM za nabavku opreme, asfaltiranje igrališta i rekonstrukciju krova, bez procedure izbora najpovoljnijeg ponuđača. Služba za zajedničke poslove pravila je proceduralne greške pa su roba i usluge uglavnom nabavljani od dobavljača koji su još 2008. godine izabrani kao najpovoljniji, a osim toga, Skupština LK, Uprava za šumarstvo, te Policijska uprava i Policijska stanica Tomislavgrad su gorivo i tonere nabavljali od dobavljača s kojima nije zaključen ugovor.
Revizori su ukazali i da nisu evidentirane obaveze od najmanje 14,2 miliona KM za neplaćene poreze i doprinose iz ranijih godina za škole i MUP pa se ne može potvrditi iskazani iznos neraspoređenog viška rashoda nad prihodima. Nezavisne novine