REJKJAVIK – Prema istraživanju objavljenom prošle sedmice, islandska ekonomija po tempu rasta nadmašuje većinu evropskih zemalja nakon uvođenja kraće radne sedmice bez smanjenja plata u cijeloj zemlji.
Između 2020. i 2022. godine, 51 posto radnika u zemlji prihvatilo je ponudu skraćene radne sedmice, izvijestila su dva instituta, napominjući kako je taj postotak vjerovatno još viši danas.
Prošle godine, Island je zabilježio brži ekonomski rast od većine evropskih zemalja, a stopa nezaposlenosti jedna je od najnižih u Evropi, navode Autonomy Institute iz Ujedinjenog Kraljevstva i Islandsko udruženje za održivost i demokraciju (Alda), prenosi Tportal.
Ravnoteža poslovnog i privatnog
“Ovo istraživanje pokazuje stvarnu priču o uspjehu: kraća radna sedmica postala je široko prihvaćena na Islandu a ekonomija je snažna po brojnim pokazateljima”, izjavio je Gudmundur D. Haraldsson, istraživač u Aldiju.
U dva velika pokusa provedena između 2015. i 2019. godine, zaposlenici u javnom sektoru na Islandu radili su 35-36 sati sedmično bez smanjenja plate. Mnogi učesnici ranije su radili 40 sati sedmično.
U eksperimentima je učestvovalo 2.500 osoba – više od jedan posto islandske radne populacije u to vrijeme – a cilj je bio održati ili povećati produktivnost uz poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
Dobrobit radnika na prvom mjestu
Istraživači su otkrili da je produktivnost u većini radnih mjesta ostala ista ili se poboljšala, dok se dobrobit radnika ‘dramatično’ povećala u raznim mjerilima, od percipiranog stresa i iscrpljenosti do zdravlja i ravnoteže između poslovnog i privatnog života, prenosi Tportal.
Nakon ovih pokusa, islandski sindikati pregovarali su o skraćenju radnog vremena za desetine hiljada svojih članova širom zemlje.
Prema najnovijim podacima Međunarodnog monetarnog fonda, u 2023. godini islandska ekonomija narasla je za pet posto, što je jedna od najviših stopa među bogatijim evropskim ekonomijama.
To je znatno više od prosječne stope rasta zemlje od samo dva posto u u deceniji između 2006. i 2015. godine.
Međutim, MMF predviđa znatno sporiji rast na Islandu ove i iduće godine. Biznisinfo.ba