SARAJEVO , Kompanije iz BiH nisu dovoljno iskoristile kredibilitet i dobar imidž koji još u Kuvajtu imaju firme sa područja bivše Jugoslavije, smatra Jasin Ravašde, odlazeći ambasador BiH u toj zemlji.
Ravašde je istakao da bi trebalo uložiti mnogo više napora za predstavljanje bosanskohercegovačkih privrednih potencijala u Kuvajtu – zemlji koja je u vrhu svjetske liste prihoda po glavi stanovništa.
“Toranj koji je prepoznatljivi znak grada Kuvajta gradile su četiri firme iz bivše Jugoslavije, od čega dvije iz BiH, jedna iz Hrvatske, te kompanija `Geneks` iz Srbije”, rekao je Ravašde Srni.
On je napomenuo da postoji potreba da se u Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ali i u Kataru zainteresuju poslovni ljudi za ulaganja u BiH.
Ravašde je ukazao na činjenicu da Ministarstvo inostranih poslova Kuvajta putem donacija finansijski pomaže djelovanje Ambasade BiH u Kuvajtu, te da upravo ta činjenica pokazuje da je ova naftom bogata zemlja zainteresovana za BiH.
“Oni ne finansiraju plate, da ne bi ispalo da druga strana država plaća naše službenike, ali doniraju sredstva Ministarstvu inostranih poslova BiH kako bi ovdje djelovalo diplomatsko predstavništvo BiH” , rekao je Ravašde.
Ambasador, čiji mandat ističe krajem aprila, napominje da je cijeli svijet zainteresovan za Kuvajt, zemlju koja se finansira od eksploatacije naftnih izvora i ekonomski atraktivna zemlja.
“Kuvajt godišnje izveze kapitala, odnosno investira, u iznosu od oko 20 milijardi. Cijeli svijet je zainteresovan za ta sredstava. Trebalo bi i nama u BiH biti važno da budemo prisutni u trci za ta sredstva”, dodao je Ravašde.
On je napomenuo da su u Ambasadi BiH zaposlena tri diplomatska predstavika, dok su u ambasadama Francuske, Italije, Velike Britanije čitavi timovi diplomata koji imaju i trgovinska predstavništva.
“Velika je navala na tržište kapitala i trebalo bi da BiH bude bitno da dobije poslove u Kuvajtu vrijedne stotine miliona američkih dolara za šta su firme iz BiH nedvosmisleno sposobne”, rekao je Ravašde.
Kuvajtskim planom investicija za period od 2010. do 2015, godine predviđeno je konstruisanje vještačkog ostrva na kojem bi bio smješten cijeli grad sa četiri velike bolnice, koje bi, prema Ravašdeovim riječima, mogle zaposliti medicinski kadar iz BiH, koji je u Kuvajtu na dobrom glasu.
Kuvajt je 25. i 26. februara ove godine proslavio dva značajna praznika – 50 godina nezavisnosti od Velike Britanije i 20 godina oslobođenja od iračke agresije.
Dan nezavisnosti proslavljen je spektakularinim vatrometom vrijednim deset miliona KM, dok je vojnom paradom u području Al Subija, 70 kilometara od granice sa Irakom, proslavljen Dan oslobođenja Kuvajta.
Mandat ambasadora Jasina Ravašdea u Kuvajtu završava se krajem aprila, a na toj funkciji bi ga trebao zamijeniti Izmir Talić.