BANJALUKA, Iskustva Srbije i Hrvatske u prilagođavanju pravne regulative u oblasti osiguranja sa evropskim okvirom “Solventnost dva” treba da budu putokaz i Republici Srpskoj kod regulisanja koncepta nadzora nad režijskom dodatkom u strukturi premije osiguranja, rečeno je u Banjaluci na okruglom stolu “Režijski dodatak – potreba ili nasljeđe prošlosti”.
Predsjednik Udruženja društava za osiguranje Republike Srpske Milomir Durmić rekao je da je potrebno pružiti odgovor na pitanje u kom procentu režijski dodatak, koji se koristi za pokriće troškova osiguravajuće kuće, treba da bude sadržan u strukturi premije.
“U nekim obaveznim osiguranjima regulator je propisao visinu režijskog dodatka, a danas bi trebalo da dobijemo odgovore na pitanja da li je on dovoljan”, rekao je Durmić.
Direktor Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar rekla je da treba utvrditi da li ima potrebe da se domaća podzakonska i eventualno zakonska regulativa u ovoj oblasti mijenja da bi bila usklađena sa međunarodnim standardima.
“EU je već donijela sistem zakonodavnih i regulatornih odredbi o upravljanju rizicima i adekvatnosti kapitala osiguravajućih društava `Solventnost dva`, dok je naša regulativa usklađena sa pravnim okvirom `Solventnost jedan` i u okviru njega pokušavamo da pratimo međunarodne trendove”, rekla je Šljivarova.
Ona je dodala da podzakonska regulativa u ovoj oblasti koju bi eventualno trebalo mijenjati, između ostalog, podrazumijeva odluku o dokumentima koje društva dostavljaju prilikom osnivanja, Pravilnik o mišljenju ovlašćenog aktuara, kao i tarifu obaveznog osiguranja od auto odgovornosti.
Predsjednik Udruženja aktuara Srbije Branko Pavlović rekao je da je novi Zakon o osiguranju u ovoj zemlji donesen krajem prošle godine, i da se koncept nadzora nad režijskim dodatkom drastično mijenja.
“Aktuarski princip je jasan – premija mora imati strukturu u kojoj je jedan dio i režijski dodatak, ali je ključna stvar da li on kasnije mora da se striktno koristi za pokrivanje troškova provođenja osiguranja ili za druge stvari”, rekao je Pavlović.
On je dodao da se novi regulatorni okvir Srbije približava evropskom pravnom okviru “Solventnost dva”, gdje je akcenat na upravljanju rizicima, a ne na praćenju razlike režijskog dodatka i troškova provođenja.
“Vjerujemo da naš koncept može da bude od koristi Republici Srpskoj u sljedećem koraku ka približavanju `Solventnosti 2”, rekao je Pavlović.
Prema njegovim riječima, većim osiguravajućim kućama je, u principu, lakše da pokrivaju svoje troškove koji se finansiraju iz režijskog dodatka, ali postoje i male kompanije koje su troškovno vrlo efikasne i kojima on nije problem.
Okrugli sto organizovalo je Udruženje društava za osiguranje pri Privrednoj komori Republike Srpske. Srna